Rami Hamdallah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Rami Hamdallah, 2013

Rami Hamdullah (Arapça: رامي حمدالله; d. 10 Ağustos 1958), Filistinli akademisyen. Nablus'ta, El-Nacah Ulusal Üniversitesi'nin rektörüdür. 2 Haziran 2013 tarihinde, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas tarafından eski başbakan Selam Feyyad'ın yerine yeni başbakan olarak atanan Hamdallah[1], 6 Haziran 2013'te resmen görevi başladı. Hamas tarafından tanınmayan Rami Hamdallah, El Fetih üyesidir.

Rami Hamdallah, başbakanlığı görevi sırasında, yardımcısız çalışmayı ya da yanında çalışacak kişilerin sınırlı yetkilerinin olması şartını koymuştur. Bu isteği kabul edilmediği için 26 Haziran tarihinde istifa etmiş ve istifası Mahmud Abbas tarafından kabul edildiyse de,[2] Abbas tarafından tekrar hükümeti kurmak için görevlendirilmiştir.

Gençliği ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rami Hamdallah, Kuzey Batı Şeria'da, Anabta'da doğdu. 1980 yılında Ürdün Üniversitesi'nden mezun oldu ve 1982 yılında Manchester Üniversitesi'nde yüksek lisans aldı. Hamdallah 1988 yılında Lancaster Üniversitesi'nde dilbilim alanında doktora yaptı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hamdallah, Batı Şeria'daki El-Nacah Üniversitesi'nde profesör olarak 1998 yılında üniversite başkanı olmadan önce İngilizce öğretmenliği yaptı. 2002 yılından beri Filistin Merkez Seçim Komisyonu Genel Sekreteri olarak görev yaptı ve 2011 yılında Komisyonun başkan yardımcısı olmuştur.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rami Hamdallah'ın 11 yaşındaki ikizleri ve 9 yaşındaki üç çocuğu, bir araba kazasında öldürülmüştür. Hamdallah, Filistinlilerin yapabileceği tek yatırımın eğitim olduğuna inanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rami Hamdallah İngilizce Wikipedia maddesi
Siyasi görevi
Önce gelen
Selam Feyyad
Filistin Ulusal Yönetimi Başbakanı
Atandı

2013
Görevde