İçeriğe atla

Raisa Gorbaçova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Raisa Gorbaçov

Raisa Maksimovna Gorbaçiyova (Rusça: Раи́са Макси́мовна Горбачёва, d. 5 Ocak 1932, Rubtsovsk - Sibirya – ö. 20 Eylül 1999, Münster - Almanya), Mihail Gorbaçov'un eşi.

Ukraynalı demiryolu mühendisi olan babası Maxim Andreyeviç Titarenko'nun üç çocuğundan en büyük olanıdır. Çocukluğu Ural dağları bölgesinde geçti ve eşi Mikhail Gorbaçov ile, Moskova Devlet Üniversitesi'nde sosyoloji okuduğu sırada tanıştı. 1953 yılının Eylül ayında evlenen çift, Mikhail'in Stavropol'daki evlerine taşındı. Raisa, burada Marksist-Leninist teori üzerine dersler verdi. Tek kız çocukları, İrina Mihailovna Virganskaya (Ири́на Миха́йловна Вирга́нская) 1957'de doğdu.

Kocası, Komünist Parti üyesi olarak Moskova'ya dönünce, Raisa Gorbaçiyova da Moskova Devlet Üniversitesi'nde dersler vermeye başladı. Gorbaçov 1985'te Sovyetler Birliği lideri olduğunda o da öğretim üyeliği görevini bıraktı.

Raisa Gorbaçiyova lösemi'ye yakalandı ve Almanya'daki Münster Üniversitesi hastanesinde 20 Eylül 1999'da (67 yaşında) öldü. Cenazesi Moskova'daki Novodeviçi mezarlığına gömüldü.