İçeriğe atla

Rahatsızlık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marie-Paule Haar [fr] tarafından 2004 Photomaton

Rahatsızlık, kişinin bilinçli düşünmesinden doğan sabırsızlık ve dikkat dağınıklığı ile karakterize, hoş olmayan bir zihinsel durumdur. Hayal kırıklığı ve öfke gibi duygulara yol açabilir.

Belirli uyaranları neden sinir bozucu bulduğunun çeşitli nedenleri vardır. Rahatsızlık ölçümü oldukça özneldir. Ölçme girişimi olarak, rahatsızlık üzerine yapılan psikolojik araştırmalar, genellikle deneklerin bir ölçekte kendi rahatsızlık seviyeleri derecelendirmelerine dayanır. Her türlü uyaran, yan tarafa dürtmek veya bir şarkıyı tekrar tekrar dinlemek gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Kişinin ilk başta nötr olduğu veya hatta hoş bulduğu pek çok uyaran, tekrarlanan sürekli maruz kalmadan rahatsızlıklara dönüşebilir. Doğası gereği haftalar veya aylar boyunca sürekli tekrarlanan popüler müzik, memler, reklamlar ve reklam cingılları dahil olmak üzere medyada sık sık rahatsız edici faktörlerle karşılaşılabilir.

International Journal of Conflict Management'da yayınlanan bir araştırma, en azından algılanan neden başka bir kişi olduğunda, kişinin bir sıkıntıya verdiği tepkinin, çözülmeden daha uç seviyelere yükseldiğini buldu.[1] Ayrıca, artan rahatsızlık için kişinin kendisinden ziyade çalışmadaki rahatsızlığa neden olan tarafı suçlama olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Psikolojik savaş, hedefin direncinin dikkatini dağıtmak ve yıpratmak için rahatsızlıklar yaratmayı içerebilir. Örneğin, 1993'te Amerika Birleşik Devletleri Federal Araştırma Bürosu (FBI), David Koresh'in ve onun takipçilerinin teslim olmasını sağlamak amacıyla Teksas Waco'daki Branch Davidian kilisesinin dışındaki hoparlörlerde "rahatsızlık için özel olarak seçilmiş" müzik çaldı[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dean G Pruitt, John C Parker, Joseph M Mikolic. "Escalation as a reaction to persistent annoyance.", International Journalists of Conflict Management. Bowling Green: July 1997, Vol 8, Issue 3; pg. 252
  2. ^ Mark Potok. "FBI grinds away at cult", USA Today, April 14, 1993, pg. 1A.