İçeriğe atla

Radyant ısıtma ve soğutma sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Radyant ısıtma ve soğutma sistemi, ısıtmak veya soğutmak için tasarlandıkları ortamlarla hem konveksiyon hem de ısıl ışınım yoluyla ısı alışverişi yapan bir HVAC teknolojileri kategorisidir.

Radyant sistemin kullanıldığı ortamlarda ısı alışverişinin yarısından fazlası ısıl ışınım yoluyla edinilmektedir.[1]

Panellere veya zemin, tavan, duvar gibi gömülü bina bileşenlerine dayanan hidronik sistem su esaslı olup diğer tipler elektrik sistemlerini temel alır. Radyant sistemdeyse binanın ısımayı en etkili sağlayacak olan kısımları belirlenir ve birkaç kritik noktadan ısıtma ve soğutma yapılır.

Isıtma[değiştir | kaynağı değiştir]

Frico IH Halogeninfra
Gaz yakan veranda ısıtıcısı

Radyant ısıtma iç ve dış mekanların ısıtılması için kullanılan bir teknolojidir. Radyan enerji ile ısıtma her gün gözlemlenir, en sık gözlenen örnek güneş ışığının sıcaklığıdır. Bir teknoloji olarak radyan ısıtma daha dar bir şekilde tanımlanır. Radyan enerjiyi yayan bir ısı kaynağından bir nesneye radyan ısı aktarmak için ilkelerini bilerek kullanma yöntemidir. Radyan enerjiyi yayan bir ısı kaynağından bir nesneye aktarmak için radyan ısı ilkelerini kasıtlı olarak kullanma yöntemidir.

Radyant ısıtmalı tasarımlar, geleneksel konveksiyonlu ısıtma yerine sınırlı dış mekan ısıtma sağlamanın bir yolu olarak görülür.

Kapalı mekan[değiştir | kaynağı değiştir]

Radyan ısıtma, bir binayı radyatörler gibi (çoğunlukla konveksiyonlu ısıtma) geleneksel yöntemler yerine radyan ısı yoluyla ısıtır. Bir örnek, bir tür duvar ısıtıcısı olan Avusturyalı/Alman çinili soba (Kachelofen)’dır. Roma’da hipokaust (İngilizce:hypocaust) ısıtmanın kullanımından beri karışık radyasyon, konveksiyon ve iletim (İngilizce:conduction) sistemleri var olmuştur.[2] Yerden radyant ısıtma Çin ve Güney Kore'de uzun süredir yaygındır.[3] Isı enerjisi, zemin, duvar veya tavan paneli gibi sıcak bir elemandan yayılır ve doğrudan havayı ısıtmak yerine odadaki insanları ve diğer nesneleri ısıtır.

Radyant ısıtmalı binalar için iç hava sıcaklığı, algılanan sıcaklık aslında aynı olacak şekilde ayarlandığında aynı vücut konforunu elde etmek için geleneksel olarak ısıtılan bir binadan daha az olabilir. Radyant ısıtma sistemlerinin en önemli yararlarından birisi, odadaki hava sirkülasyonunu ve buna bağlı olarak havadaki partiküllerin yayılmasını çok azaltmasıdır.

Radyant ısıtma/soğutma sistemleri şu şekilde ayrılabilir:

Yerden ve duvardan ısıtma sistemlerine genellikle alçak sıcaklıklı sistemler denir. Isıtma yüzeyleri diğer sistemlerden çok daha büyük olduğundan, aynı seviyede ısı transferi elde etmek için çok daha düşük bir sıcaklık gereklidir. Bu, daha sağlıklı nem seviyeleri ile daha iyi bir oda iklimi sağlar. Isıtma yüzeyinin maksimum sıcaklığı, oda tipine bağlı olarak 29-35 °C (84-95 °F) arasında değişebilir. Radyant tepe paneller daha çok üretim ve depolama tesislerinde veya spor merkezlerinde kullanılır. Bu paneller yerden birkaç metre yukarıda asılıdır ve yüzey sıcaklıkları çok daha yüksektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ASHRAE Handbook. HVAC Systems and Equipment. Chapter 6. Panel Heating and Cooling, American Society of Heating and Cooling, 2012 
  2. ^ History of Radiant Heating & Cooling Systems - Part 2, By Robert Bean, Bjarne W. Olesen, Kwang Woo Kim. ASHRAE Journal, vol. 52, no. 2, February 2010
  3. ^ Bean, Robert; Olesen, Bjarne; Kim, Kwang Woo (February 2010). "History of Radiant Heating and Cooling Systems – Part 2" (PDF). ASHRAE Journal. Atlanta, GA (USA): ASHRAE. 15 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 8 Kasım 2017.