Radikal polimerizasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Serbest radikal polimerizasyonu (Free-radical polymerization-FRP), serbest radikal yapı bloklarının art arda eklenmesiyle bir polimerin oluştuğu bir polimerizasyon yöntemidir. Serbest radikaller, genellikle ayrı başlatıcı molekülleri içeren bir dizi farklı mekanizma ile oluşturulabilir. Oluşumunu takiben, başlatıcı serbest radikal (radikal olmayan) monomer birimleri ekler ve böylece polimer zincirini büyütür.

Serbest radikal polimerizasyonu, çok çeşitli farklı polimerler ve malzeme kompozitleri elde etmek için anahtar bir sentez yoludur. Serbest radikal kimyasal etkileşimlerin nispeten spesifik olmayan doğası, bunu mevcut en çok yönlü polimerizasyon biçimlerinden biri haline getirir ve polimerik serbest radikal zincir uçlarının ve diğer kimyasalların veya substratların kolay reaksiyonlarına izin verir. 2001 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'nde üretilen 110 milyar pound polimerin 40 milyarı, serbest radikal polimerizasyonu ile üretildi.[1]

Serbest radikal polimerizasyonu, anyonik, katyonik ve koordinasyon polimerizasyonu ile birlikte bir tür zincir büyümesi polimerizasyonudur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Principles of Polymerization. 4th. New York: Wiley-Interscience. 2004. ISBN 978-0-471-27400-1. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]