İçeriğe atla

Rachel Hurd-Wood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rachel Hurd-Wood
DoğumRachel Clare Hurd-Wood
17 Ağustos 1990 (33 yaşında)
Godalming, Surrey
Etkin yıllar2003 – günümüz

Rachel Clare Hurd-Wood (d. 17 Ağustos 1990) İngiliz sinema oyuncusu.

Rachel Clare Hurd-Wood, 17 Ağustos 1990 tarihinde, Londra, İngiltere'de dünyaya geldi. Philip ve Sarah Hurd-Wood çiftinin çocuğu olan Rachel'ın kardeşi 1995 doğumlu Patrick Hurd-Wood'dur.

Çocukluğunu ailesi ile beraber Londra’da geçiren genç oyuncu, büyüdüğü zaman deniz biyoloğu olmak istiyordu; fakat özel bakıma muhtaç olan çocuklara duyduğu sevgi nedeniyle bu isteğinden vazgeçti ve onlara yardımcı olabilmek için uygulamalı dilbilimi okumaya karar verdi. University Collage London’a kayıt olan Rachel, buradaki ilk yılını 2009’da tamamladı.

Rachel’in rol aldığı ilk sinema filmi olan Peter Pan, 2003 yılında vizyona girdi. J.M. Barrie’nin aynı adı taşıyan romanından uyarlanan ve yönetmenliğini P.J. Hogan’ın gerçekleştirdiği filmdeki başarılı performansıyla izleyicileri büyüleyen genç oyuncu, bu rolüyle Young Artist Awards’da En İyi Genç Başrol Oyuncusu ödülüne aday gösterildi.

2004 yılında ünlü dedektif Sherlock Holmes’un orta karar bir T.V. uyarlaması olan Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking’de rol alan Rachel, 2005 yılında ise Courtney Solomon tarafından yönetilen An American Haunting adlı thriller filmde rol aldı.

Alman yazar Patrick Süskind’in aynı adı taşıyan romanının başarılı bir uyarlaması olan Koku: Bir Katilin Hikayesi adlı sinema filminde Dustin Hoffman ve Alan Rickman ile beraber oynama şansını yakalayan Rachel, bu filmdeki performansı sayesinde Saturn ödüllerinde En İyi Yardımcı Oyuncu ödülüne aday gösterildi.

2008 yılında çekimleri tamamlanan ve 2009 yılında vizyona giren Solomon Kane filminde Meredith Crowthorn karakterini canlandıran Hurd-Wood, bu filmde James Purefoy ve Max von Sydow gibi deneyimli oyuncularla çalışma fırsatı buldu. Conan karakterinin yaratıcısı olan Robert E. Howard’ın aynı adı taşıyan eserinden uyarlanan Solomon Kane,gişede büyük bir hüsranla karşılaştı ve de kendi bütçesini çıkartamadı. Rachel Hurd-Wood’un 2009 yılında rol aldığı diğer bir film ise gene bir roman uyarlaması olan Dorian Gray oldu. Oscar Wilde’ın Dorian Gray’in Portresi adlı romanından BBC kanalı için uyarlanan bir sinema filmi olan Dorian Gray, İngiltere dışında gösterime girmedi.

Yıl Film Rol Notlar
2003 Peter Pan Wendy Darling Adaylık - Genç Artist Ödülleri (En iyi performans) - Çıkış yapan genç oyuncu
Adaylık- Bilimkurgu, Fantezi ve Korku Filmleri Akademisi, ABD:: Saturn Awards, En iyi genç oyuncu performansı ödülü
2004 Sherlock Holmes ve İpek Çorap Davası Imogen Helhoughton
2005 Amerikan Büyüsü Betsy Bell Adaylık- Teen Choice Ödülleri: Korku Filmi Türü Ödül Seçimi
2006 Koku: Bir Katilin Hikayesi Laura Richis Adaylık- Bilimkurgu, Fantezi ve Korku Filmleri Akademisi, ABD: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Saturn Ödülü
2009 Solomon Kane Meredith Crowthorn
2009 Dorian Gray'in Portresi Sibyl Vane
2010 Yarın, Savaş Başladığında Corrie Mackenzie
2011 The Hideaways Mae-West O'Mara çekiliyor

Müzik video oyunculuğu

[değiştir | kaynağı değiştir]
Yıl Şarkı Artist Notlar
2007 "Fatherhood/Motherhood" Ox.Eagle.Lion.Man Appeared with L.S.C. Oakeshott
2008 "A Little Bit" Madeleine Peyroux
2010 "Revolver" Warehouse Republic
2013 "Worry About You" Tyler James

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]