RETScreen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
RETScreen
Güncel sürüm RETScreen Expert / 19/09/2016
İşletim sistemi Microsoft Windows
Resmî sitesi retscreen.net

RETScreen Temiz Enerji Yönetim Yazılımı (kısaca RETScreen) Kanada hükümeti tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir yazılım paketidir. RETScreen Expert San Francisco'da yapılan, toplantısında 2016 Clean Energy Ministerial vurgulanmıştır.[1] Yazılım, Türkçe de dâhil olmak üzere 36 dilde kullanılabilir.

RETScreen Expert yazılımın güncel versiyonudur ve 19 Eylül 2016'da kullanıma sunulmuştur. Yazılım, tesislerin gerçek performansının ölçülmesi ve doğrulanması ile enerji tasarrufu / üretim fırsatlarının belirlenmesinin yanı sıra potansiyel yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin teknik ve finansal açıdan uygulanabilirliğinin kapsamlı bir şekilde tanımlanmasını, değerlendirilmesini ve optimizasyonunu sağlar.[2] RETScreen Expert'te "İzleyici modu" ücretsizdir ve yazılımın tüm işlevselliğine erişime izin sağlar. Ancak RETScreen önceki versiyonlarının aksine yıllık abonelik temelli yeni bir "Profesyonel mod" (kullanıcıların kaydetmesine, çıktı almasına vs. izin veren) şimdi mevcut.

RETScreen 4 ve RETScreen Plus'tan oluşan RETScreen Suite, RETScreen yazılımının yeni bir önceki versiyonudur. RETScreen Suite, birlikte-üretim (birlikte ısı ve güç üretimi) ve bağımsız analiz kabiliyetlerini içerir.

RETScreen Suite'in aksine, RETScreen Expert bir entegre yazılım platformudur; projeleri değerlendirmek için ayrıntılı ve kapsamlı modelleri kullanır; ve portföy analizi özelliğine sahiptir. RETScreen yazılımı kullanıcısına destek olabilmek için birçok veritabanını bünyesinde barındırmaktadır. Bu veri tabanları arasında 6.700 yer istasyonu ve NASA uydu verileri kullanılarak oluşturulmuş olan küresel iklim koşulları veritabanı, standart koşullar veritabanı, proje veritabanı, hidroloji veritabanı ve ürün veritabanı yer almaktadır.[3] Ayrıca yazılım ücretsiz eğitim materyali ve elektronik ortamda bir ders kitabı da içermektedir.[4]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

RETScreen yazılımının 1. sürümü 30 Nisan 1998'de kullanıma sunulmuştur. RETScreen yazılımının 4. sürümü 11 Aralık 2007'de Endonezya'nın Bali bölgesinde Kanada Çevre Bakanı tarafından tanıtılarak kullanıma açılmıştır.[5] RETScreen Plus yazılımı 2011[6] ve RETScreen Suite (RETScreen 4 ve RETScreen Plus ile çok sayıda yenilemeyi kapsayan bütünleşik yazılım platformu) 2012'de kullanıma sunulmuştur.[7] RETScreen Expert 19 Eylül 2016'da kullanıma sunulmuştur.[8]

Yazılım İhtiyaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

RETScreen yazılımı Microsoft® Windows 7 SP1, Windows 8.1 veya Windows 10; ve Microsoft® .NET Framework 4.7 veya daha ileri bir sürümünün kullanımını gerektirmektedir.[9] Yazılımın Apple Macintosh bilgisayarları üzerindeParallels veya VirtualBox for Mac kullanarak çalışması da mümkündür.[10]

Ortaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

RETScreen, Kanada hükümetine bağlı CanmetENERGY Varennes Doğal Kaynaklar Araştırma Merkezi'nin liderliği ve finansal desteği ile yönetilmektedir. Çekirdek takım[11] çok sayıda hükümet ve çokyönlü kuruluşlar ile işbirliktelikleri geliştirmekte ve endüstri, hükümet ve akademide yer alan geniş bir bilirkişi ağından teknik destek almaktadır.[12] Ana ortaklar NASA'ya bağlıLangley Araştırma Merkezi,[13] Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Ortaklığı (Renewable Energy and Energy Efficiency Partnership, REEEP),[14] Ontario'nun Bağımsız Elektrik Sistem İşleticisi (Ontario's Independent Electricity System Operator IESO),[15] UNEP'in Teknoloji, Endüstri ve Ekonomi Bölümüne bağlı olan Enerji Birimi (UNEP's Energy Unit of the Division of Technology, Industry and Economics),[16] Küresel Çevre Teşkilatı (Global Environment Facility GEF),[17] Dünya Bankasının Prototip Karbon Fonu (World Bank's Prototype Carbon Fund)[18] ve York Üniversitesinin Devam ettirilebilir Enerji Girişimidir (Sustainable Energy Initiative).[19]

Kullanım Örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2018 itibarıyla, RETScreen yazılımı dünya çapında tüm ülke ve bölgede 575,000 kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.[20]

Bağımsız olarak yürütülen bir etki analiz çalışması[21] sonucunda 2013 yılına kadar RETScreen yazılımının kullanımının dünya çapında 8 milyar dolar mertebesinde kullanıcılarına maddi tasarruf, sera gazlarının emisyonunda yılda 20 MT azalım ve en az 24 GW temiz enerji kullanım kapasitesi yaratması öngörülmüştür.

RETScreen temiz enerji projelerinin hazırlanması ve hayata geçirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıda RETScreen yazılımının kullanım örnekleri verilmiştir :

 • Empire State binasının enerji verimliliği tedbirlerinin iyileştirilmesi[22]
 • 3M Kanada'nın üretim tesislerinde[23]
 • İrlanda rüzgar enerjisi endüstrisi tarafından potansiyel yeni projelerin analizi[24]
 • Ontario'daki yüzlerce okulun performansının denetlenmesi[25]
 • Manitoba Hydro'nun kombine ısı ve enerji programına yapılan başvuruların ilk değerlendirilmesi[26][27]
 • üniversite ve üniversite kampüslerinde enerjinin yönetilmesi[28]
 • Toronto, Kanada'da fotovoltaik başarımının birden çok yıl süresinde ölçülme ve değerlendirilmesi[29][30]
 • A.B.D. Hava Kuvvetleri tesislerine yerleştirilmiş olan güneş enerjisi ile hava ısıtma sistemlerinin analizi[31]
 • Ontario'daki Belediye tesislerinde enerji verimliliği artıracak imkanlarının belirlenmesi.[32][33]

RETScreen yazılımının değişik uygulamalarda nasıl kullanılmış olduğunu detaylandıran çok sayıda makale RETScreen'in LinkedIn sayfasında bulunmaktadır.[34]

RETScreen aynı zamanda dünyanın dört bir köşesinde bulunan 1.100 üniversite ve akademide eğitim ve araştırma aracı olarak kullanılmaktadır.[35] RETScreen yazılımının akademik kullanım örnekleri RETScreen Temiz Enerji Bülteni'nde "Yayınlar ve Raporlar" ve "Üniversite ve Yüksek Okul Dersleri" bölümünde bulunabilir.

RETScreen yazılımının temiz enerji teşvik programları çerçevesinde kullanımı dünyanın birçok hükümeti tarafından tarafından mecburi tutulmakta veya önerilmektedir. RETScreen yazılımının kullanımını öneren kuruluş ve hükümetler arasında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi UNFCCC, Avrupa Birliği, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, çok sayıda ABD eyaleti, Kanada bölgeleri, şehirler, kasabalar ve kamu hizmet teşkilatları bulunmaktadır.[36] Şili,[37] Suudi Arabistan[38] ve 15 Batı ve Orta Afrika ülkesi[39] hükümetlerinden ve Latin Amerika Enerji Örgütü(Latin American Energy Organization OLADE)'nden gelen resmi talepler üzerine ulusal ve bölgesel RETScreen eğitim çalıştayları düzenlenmiştir.

Ödül ve Takdirler[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 Yılında Uluslararası RETScreen Kanada Hükümeti tarafından kamu çalışanlarına verilen en büyük ödül olan Kamu Hizmetinde Mükemmeliyet Ödülü'nü kazanmıştır.[40]

RETScreen ve RETScreen takımında yer alanlar Ernst & Young/Euromoney Küresel Yenilenebilir Enerji Ödülü, Enerji Dünyası (Kanada için Ulusal Ödül), ve GTEC Şeref Madalyası dahil olmak üzere birçok ödüle daha aday gösterilmiş veya layık görülmüşlerdir.[41]

Hakem Görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından RETScreen yazılımının beta-sürümünün su gücü ile ilgili kısmı üzerinde yapılan inceleme sonucunda "çok etkileyici" olarak görüş bildirilmiştir.[42] Avrupa Çevre Ajansı RETScreen yazılımını "son derece kullanışlı bir gereç" olarak tanımlamıştır.[43] RETScreen aynı zamanda "yenilenebilir enerji uygulamalarının ekonomik değerlendirmesi için kullanılabilecek az sayıdaki yazılım arasında açık ara en iyi yazılım" ve küresel temiz enerji "pazarının uyumunu güçlendiren bir araç" olarak adlandırılmıştır.[21]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça ve Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Canada, Mexico and the United States Show Progress on North American Energy Collaboration". News.gc.ca. 3 Haziran 2016. 25 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2016. 
 2. ^ Clean Energy Solutions Center. "Financial Analysis with RETScreen" (Video). Youtube.com. 25 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2016. 
 3. ^ "NASA - NASA Collaboration Benefits International Priorities of Energy Management". Nasa.gov. 24 Şubat 2010. 7 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 4. ^ "Clean Energy Project Analysis, RETScreen® Engineering & Cases Textbook: M154-13/2005E-PDF - Government of Canada Publications". Publications.gc.ca. 5 Ocak 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2016. 
 5. ^ "Archived - CANADA LAUNCHES CLEAN ENERGY SOFTWARE - Canada News Centre". News.gc.ca. 11 Aralık 2007. 12 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 6. ^ "RETScreen adds energy performance analysis module". REEEP.org. 25 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 7. ^ "Archived - RETScreen International Newsletter - 2012-06-05: Major Upgrade to RETScreen Software". Web.archive.org. 5 Haziran 2012. 15 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 8. ^ "Archived - RETScreen International Newsletter - Coming Soon: RETScreen Expert Software". Web.archive.org. 30 Ocak 2015. 2 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 9. ^ "RETScreen, Natural Resources Canada". Nrcan.gc.ca. 6 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 10. ^ "Archived - RETScreen International - FAQ - Windows/Excel & other". Web.archive.org. 24 Nisan 2015. 14 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 11. ^ "Archived - RETScreen International Core Team". Web.archive.org. 29 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2018. 
 12. ^ "Archived - RETScreen International Network of experts". Web.archive.org. 29 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2018. 
 13. ^ "NASA - POWER". Nasa.gov. 20 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2018. 
 14. ^ "Renewable Energy and Energy Efficiency Partnership (REEEP)". REEP.org. 24 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2018. 
 15. ^ "IESO". IESO.ca. 1 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2018. 
 16. ^ "About DTIE". Uneptie.org. 8 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2018. 
 17. ^ "Global Environment Facility". Thegef.org. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2018. 
 18. ^ "Carbon Finance at the World Bank: Prototype Carbon Fund". Wbcarbonfinance.org. 15 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2018. 
 19. ^ "Sustainable Energy Initiative". Yorku.ca. 20 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2018. 
 20. ^ "Archived - RETScreen International - RETScreen Software: Cumulative Growth of User Base". Web.archive.org. 20 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 21. ^ a b "Archived - RETScreen International: Results & impacts 1996-2012" (PDF). Web.archive.org. 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 22. ^ "Archived - RETScreen International - Energy Performance Contracting" (PDF). Web.archive.org. 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 23. ^ "3M Canada Deploys RETScreen Software". 8 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 24. ^ "Archived - RETScreen International - Wind Power and Biomass Heating Projects Seamus Hoyne, TEA and Tipperary Institute" (PDF). Web.archive.org. 6 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 25. ^ "School Board Energy Managers Lead Way". 8 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 26. ^ "Bioenergy Optimization Program". Hydro.mb.ca. 8 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 27. ^ "Archived - RETScreen International - Power Smart Bioenergy Optimization Program" (PDF). Web.archive.org. Haziran 2011. 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2016. 
 28. ^ "Universities and Colleges Reduce Carbon". 8 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 29. ^ "Solarcity Technology Assessment Partnership". Explace.on.ca. Haziran 2009. 25 Aralık 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 30. ^ "Horse Palace Photovoltaic Pilot Project: Update Report" (PDF). Solarcitypartnership.ca. Ocak 2012. 2 Kasım 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 31. ^ "AN EVALUATION OF SOLAR AIR HEATING AT UNITED STATES AIR FORCE INSTALLATIONS". Dtic.mil. 9 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 32. ^ "Katelyn McFadyen and Cristina Guido - Municipal Energy Champions". 8 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 33. ^ "Internet Archive Wayback Machine". Web.archive.org. 8 Ağustos 2014. 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 34. ^ "Archived - RETScreen International Newsletter". Web.archive.org. 22 Aralık 2015. 12 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 35. ^ Örneğin, RETScreen üzerine 7 February 2018 tarihi itibarıyla 5,500 akademik arama yapıldı.
 36. ^ "Archived - RETScreen International - Clean Energy Policy Toolkit". Web.archive.org. 21 Eylül 2012. 5 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 37. ^ "Archived - RETScreen International - CER Chile Implements RETScreen Training Program". Web.archive.org. 24 Ekim 2014. 14 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 38. ^ "Archived - RETScreen International - Saudi Arabia Builds Clean Energy Capacity". Web.archive.org. 2 Mayıs 2014. 14 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 39. ^ "Archived - RETScreen International - Strengthening the Foundations of Clean Energy in West Africa". Web.archive.org. 2 Mayıs 2014. 14 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 40. ^ "Public Service Award of Excellence 2010" (PDF). Ottawacitizen.com. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 41. ^ "Archived - RETScreen International - Awards". Web.archive.org. 3 Şubat 2011. 9 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
 42. ^ "Assessment Methods for Small-hydro Projects" (PDF). Ieahydro.org. 16 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2016. 
 43. ^ "RETScreen Clean Energy Project Analysis Software | Environmental software tools for accounting, carbon footprinting & sustainability performance". Environmenttools.co.uk. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]