İçeriğe atla

RDMA

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uzaktan Doğrudan Bellek Erişimi (RDMA - Remote Direct Memory Access), bir bilgisayarın belleğinden diğer bir bilgisayarın belleğine, her iki bilgisayarın da işletim sistemlerini etkilemeden veri aktarımını sağlar. Bu, özellikle büyük, paralel bilgisayar kümeleri için önemli olan yüksek işlem hızlı ve düşük gecikme süreli ağ oluşumuna olanak sağlar.

RDMA, uygulama belleğinden veya belleğine veri transferi yapmak için ağ kartını kullanarak kopyalamasız (zero-copy) ağ oluşturmaya destek olur. Bu da, uygulama belleği ve veri arabelleği arasında veri kopyalama zorunluluğunu ortadan kaldırır. Bu tip transferler merkezi işlem birimleri (CPU), ön bellekler (cache) ve bağlam anahtarlarının (context switch) yaptıkları işe ihtiyaç duymazlar ve sistemin diğer işlemlerine paralel olarak devam ederler. Bir uygulama RDMA’dan okuma veya yazma isteğinde bulunduğu zaman uygulama verisi doğrudan ağa iletilerek, gecikmenin azalması ve hızlı ileti transferi sağlanır.

Bu stratejide okuma yazma isteminin bitişinin hedef düğüme bildirilmemesinden kaynaklanan bazı sorunlar görülür (tek yönlü iletişimde). Bu istemi bildirmenin yolu, veri iletildiğinde bir bellek byte’ını değiştirmektir, fakat bunun için hedefin bu byte’ı seçmesi gerekmektedir. Bu seçim merkezi işlem birimi (CPU) döngülerini yok etmekle kalmaz, bellek izleri ve gecikmeyi de diğer düğüm sayılarına göre doğrusal olarak azaltır. RDMA’da görülen sorunlar ve RDMA programlama modelinin yüksek performanslı bilgi işleme (HPC) dünyasında çok kullanılan bir model olan MPI (Message Passing Interface)’dan farklı oluşu, RDMA’nın başarısının HPC’de sınırlı oluşunun nedenini açıklar. Myrinet veya Quadrics gibi kopyalamasız (zero-copy) HPC bağlantıları tarafından kullanılan Send/Recv modelinde bu tür sorunlara rastlanmaz ve programlama arayüzü MPI’ya çok benzediği için onun kadar iyi performans gösterir.

RDMA, bir ağdan veri aktarımı yapmak için bellek hacmini daraltan, performansı düşüren, küme boyutunu ve ölçeklenebilirliğini sınırlayan protokol yönetimine olan ihtiyacı azaltır.

Farklı bir ağ oluşturma altyapı sistemi yükleme ihtiyacından dolayı RDMA’nın kabul edilirliği sınırlıdır. Yeni standartlarda Ethernet RDMA ve TCP/IP, RDMA’ nın performans ve gecikme konusundaki avantajlarını birleştiren düşük maliyetli standart tabanlı çözümlerdir. RDMA Birliği (RDMA Consortium) ve DAT Collaborative, RDMA protokollerinin ve Internet Engineering Task Force ve Interconnect Software Consortium gibi standart gruplarının göz önünde bulundurduğu API (Application Programming Interface)’lerin gelişiminde kilit rolü oynadılar. Oracle Corporation gibi yazılım satıcıları en son ürünlerinde bu API’lere ve Ethernet üzerinden RDMA’yı tamamlayan ağ kartlarına (Ethernet Kartı) yer verdiler.

InfiniBand(Yüksek performanslı bilişimde kullanılan bir link)’daki RDMA birçok teknolojik alternatiften daha üstün olmasına rağmen, ticari yönden geleceği belirsizdir.