İçeriğe atla

RARP

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İnternet iletişim kuralları dizisi

OSI modeli

Katman İletişim kuralları
7. Uygulama katmanı HTTP, DNS, SMTP, FTP, TFTP, UUCP, NNTP, SSL, SSH, IRC, SNMP, SIP, RTP, Telnet, ...
6. Sunum katmanı ISO 8822, ISO 8823, ISO 8824, ITU-T T.73, ITU-T X.409, ...
5. Oturum katmanı NFS, SMB, ISO 8326, ISO 8327, ITU-T T.6299, ...
4. Ulaşım katmanı TCP, UDP, SCTP, DCCP, ...
3. Ağ katmanı IP, IPv4, IPv6, ICMP, ARP, İnternet Grup Yönetim Protokolü, IPX,...
2. Veri bağlantısı katmanı Ethernet, HDLC, Wi-Fi, Token ring, FDDI, PPP, L2TP...
1. Donanım katmanı ISDN, RS-232, EIA-422, RS-449, EIA-485, ...

RFC 903 dosyasında tanımlanmış olan RARP (İngilizce Reverse Address Resolution Protocol, yani Ters Adres Çözümleme Protokolü), bir TCP/IP ağında MAC adresleri ile IP adresleri arasındaki bağı yapmak için kullanılır.

RARP mesajları

[değiştir | kaynağı değiştir]

RARP'da iki mesaj kullanılır:

  • RARP isteği: bu mesaj, "şu MAC adresinin sahibi kim ise şu MAC adresine bildirsin" içeriğine sahiptir. Mesajı gönderen MAC adresi olarak gönderen makinenin MAC adresi, mesajın alıcı olan MAC adresi olarak ise tüm cihazlara yayın (broadcast) adresi olan FF:FF:FF:FF:FF:FF yazılır.
  • RARP yanıtı: deminki mesajı alan RARP sunucusu, gönderene "o MAC adresinin sahibi şu kişidir" cevabı yollar. Tek başına duran makineler RARP mesajlarına cevap verme zorunda değildirler.

Kullanım alanları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanılanın aksine, RARP "saf" bir iletişim için kullanılmaz: RARP'ın istek sorusunda genelde soran ve soruşturulan MAC adresi olarak aynı MAC adresi yazılır, dolayısıyla RARP'ın asıl amacı lokal makinenin IP adresini öğrenebilmektir.

Öte yandan, cevapta sadece o makinenin IP adresi bilinecektir; yani ağ maskesi, varsayılan ağ geçidi ve DNS sunucusunun adresi gibi girdiler olmayacaktır. Dolayısıyla, RARP ile IP adresini elde edebilmiş olan bir makine, bu bilgiye sahip olmasına rağmen iletişim kurmakta güçlük çekecektir.

Bu bilgilere de ulaşabilmek için, günümüzde RARP yerine DHCP kullanılır (RARP ise hiçbir şekilde kullanılmaz). Öte yandan, çok basit veya çok eski kimi cihazlar hala RARP kullanıyor olabilir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • ARP (İngilizce Address Resolution Protocol, yani Adres Çözümleme Protokolü) ise RARP'ın yaptığının tersini yapar, yani hangi IP adresinin hangi MAC adresine tekabül ettiğini bulur.