İçeriğe atla

Rıza Abbasi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gürcistan Prensi Muhammad-Beik, Reza Abbasi, 1620

Agha Reza Reza-e Abbasi (ayrıca Reza Abbasi) (1565 - 1635), I. Şah Abbas yönetimindeki Safevi döneminin gözde okulu, İsfahan Okulu'nun en tanınmış nakkaş, ressam ve hattatıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pers ressamların en önde gelenlerinden biridir. Eğitimini babası Ali Asghar'ın imalathanesinde aldı ve genç yaşta I. Şah Abbas'ın atölyesine alındı.

38 yaşında Abbasi unvanını aldı fakat hemen sonra, halktan insanlarla özgürce dostluk edebilmek için Şah'ın yanından ayrıldı. 1610 yılında tekrar geri döndü ve ölümüne kadar Şah'ın yanında kaldı.

Sanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Saki Reza Abbasi, 1609; Moraqqa’-e Golshan, İsfahan, İran; Golestan Sarayı

Uzmanlık alanı Pers minyatürüydü. Daha sonra Safevi sarayında popüler olacak olan bir tarzı vardı. Bu tarzda doğal nesneleri efemine ve izlenimsel bir şekilde resmediyordu. [1]

Çoğu çalışmasında saki olarak genç yakışıklıları tasvir ediyordu. Louis Crompton'a göre bu, yaşlı bir erkeğe iltifat etmek için "genç erkeksi güzelliği takdir etmek" olarak ortaya konulan bir Pers geleneğiydi. (2003, p. 171).

Bugün eserleri Tahran'da adını taşıyan bir müzede ve Smithsonian, Louvre ve Metropolitan Sanat Müzesi gibi pek çok büyük müzede sergileniyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Louis Crompton. Homosexuality and Civilization. Belknap, Harvard, 2003. ISBN 0-674-01197-X

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]