Rüzgâr tüneli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rüzgâr tünelinde test edilen bir MD-11 tipi yolcu uçağı modeli

Rüzgâr tüneli, hava gibi hareketli bir gaz içinde bulunan katı cisimlere gazın uyguladığı etkinin incelenmesi, araştırılması ve yorumlanması için tasarlanmış ve üretilmiş içindeki havanın hareket ettirildiği ve hızının ayarlanabildiği tünellere denir.

Hava tünelinden (ya da rüzgâr tüneli)içine yerleştirilen gerçek ya da küçültülmüş boyutlardaki parça ve araçların aerodinamik niteliklerinin,denetlenebilen koşullar altında denenmesinde yararlanılır.Düzgün bir gaz (ya da hava) akışı sağlaması gerektiği gibi,gerekli hızlara göre farklı düzenekler kullanılır.

Eskiden yalnızca uçak gövdelerinin aerodinamik biçimlerinin denetiminde kullanılan hava tünellerinden,günümüzde hem mermilerin ve kara-demir yolu taşıtlarının biçimlerinin belirlenmesinde,hem de yüksek yapıların,köprülerin güç iletim hatlarının ve radar tarayıcılarının rüzgâr yükleri ile gazların güvenlikle boşaltılması için,yüksek binaların çevresinde oluşan rüzgâr girdaplarının incelenmesi için,kara yollarının bulunduğu bölgelere yağan karın ne biçimde biriktiğinin araştırılması için yapılan deneyler sayılabilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyıldaki uçma sevdalıları basit bir pervane sitemiyle çalışan kare kesitli her iki ucu açık bir dikdörtgenler prizması olarak yapmışlardır. Ancak daha sonraları bu tür bir sistemin içinden geçen havanın doğrusallığında (lineerliğinde) sorunlar yarattığı anlaşılmış ve bu durum onları başka arayışlara yönlendirmiştir.

Alman rüzgâr tüneli, 1935

İngiliz bilim insanı Francis Herbert Wenham, bir seri insansız başarısız planör imal etme teşebbüsünde bulunmuş. Çalışmaları esnasında, kuş kanadı benzeri bir kanattaki taşımanın çoğunun kanadın önünde oluştuğunu bulmuştur. Bunu daha da ileri götürmüş ve ince kanatların birçok kişinin iddiasının aksine yarasa kanadı tipi kanatlardan daha iyi olduğunu, çünkü bu tür ince kanatların ağırlıklarına oranla daha çok hücum kenarları olduğunu fark etmiştir. Günümüzde bu ölçüm, kanadın açıklık oranı olarak bilinmektedir. 1866'da bu çalışmasını o sıralarda yeni oluşmaya başlamış olan İngiltere Kraliyet Havacılık Topluluğuna sunmuş ve çalışmasını kanıtlamak için, 1871 yılında, dünyanın ilk rüzgâr tünelini inşa etmeye karar vermiştir.

Tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hızlarına göre[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ses altı hızlar için rüzgâr tüneli
  • Ses üstü hızlar için rüzgâr tüneli

Çevrim tipine göre[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kapalı rüzgâr tünelleri
  • Açık rüzgâr tünelleri