İçeriğe atla

Quod scripsi, scripsi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christ on the Cross, çizen: Francisco de Zurbarán, 1627. Pilatus'un üst yazısı, İsa'nın üzerinde yer alan çarmıha çivilenmiştir.

Quod scripsi, scripsi (Latince "Ne yazdımsa yazdım"), Latince bir deyimdir. Daha çok Pontius Pilatus'un İsa'nın çarmıhı üzerinde asılan işareti (titulus) üzerindeki yazıya itiraz eden Yahudi rahiplere verdiği yanıt olarak bilinmektedir. Çoğunlukla Kutsal Kitap'ın Latince çevirisi olan Vulgata'da geçmektedir.[1] Latinceki "Dedim" anlamına gelen Dixi ifadesine eşdeğerdir, yani konuşanın konuştuğu ve söylenecek başka bir şey olmadığı anlamına gelir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ifade, Kutsal Kitap'ta Yuhanna 19:20-22'de geçer. İsa çarmıha gerilmeye gönderildiğinde Pilatus, çarmıhta İsa'nın üzerine asılacak işareti yazdı. İbranice (veya daha doğrusu Aramice[2]), Latince ve Yunanca "Yahudilerin Kralı Nasıralı İsa" yazdı. Yahudi rahipler, İsa'nın sadece unvanı talep ettiğini ve onu bu şekilde tanımadıklarını belirterek Pilatus'a bu konudaki itirazlarını dile getirdiler. Pilatus'a, "Yahudilerin Kralı yazma ama o, 'Yahudilerin Kralı benim.' dedi." dediler.[3] Pilatus onlara sert bir şekilde "Quod scripsi, scripsi" (Yunanca: Ὃ γέγραφα γέγραφα, Ho gegrapha gegrapha) diyerek yanıt verdi. Bu, Jerome tarafından Mezmur 56 ve Mezmur 57'nin başlıklarına bir gönderme olarak yorumlandı ki bunlar, Vulgata'da değiştirilmeyecek bir yazıta atıfta bulunuyor gibi görünüyor.[3][4]

Pilatus'un "Quod scripsi, scripsi" dediği sahne, sanatta veya tartışmada popüler bir konu olarak ele alınmadı. Bury St. Edmunds Cross dışında, reform öncesi Hristiyan Kilisesi'nde bu konuda çok az tartışma yaşandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Cloisters Cross". The Metropolitan Museum of Art. 18 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2014. 
  2. ^ The HarperCollins Study Bible, New Revised Standard Version, 0-06-065580-1, sayfa 2051
  3. ^ a b Brown, Raymond Edward (1988). The Gospel and Epistles of John. s. 93. ISBN 0-8146-1283-0. 
  4. ^ Longland, Sabrina. "Pilate answered 'What I have written, I have written'" (PDF). The Metropolitan Museum of Art. 25 Ocak 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2014.