Quinquennial Neronia

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Quinquennial Neronia, İmparator Nero tarafından yaratılan Yunan tarzında büyük festival. Festival üç bölümden oluşurdu; ilk bölüm müzik, hitabet sanatı ve nazım, ikinci bölüm jimnastik ve üçüncü bölüm ise binicilik alanındaydı. 60 ve 65 yıllarından olmak üzere iki defa düzenlenmiştir.

Bu oyunlar Julius Caesar ve Augustus'un saltanatlarının yıl dönümlerini kutlamaları geleneğinin bir devamıdır.

Quinquennial Neronia'nın zamanlaması tarihçileri şaşırtmıştır. "Quinquennial" in anlamı tam olarak "her beş", ancak pratikte anlamı her dört'tür. Roma'lılar varlıkları dahil olarak hesaplamışlardır. Roma rakamlarından 0 yoktu, bu sebeple 1 ve 5 arasından sadece 4 yıl vardı. Buna ilaveten Yunan festivalleri geleneklerine uygun olarak dört yıllık dönemlerde düzenlenirdi.

Bu durumda Quinquennial Neronia, Nero'nın tahta çıktığı 54 yılından 6 yıl sonra 60 yılında ve sonuncusu da bundan beş yıl sonra 65 yılında düzenlenmiştir.

Quinquennial Neronia'nın bahsi, Suetonius'a ait Oniki Sezar'ın hayatları Nero'nun hayatı 12, Şairlerin hayatları Lucanus'un hayatı'nda, Tacitus'un Yıllıklar XIV.20 ve XVI.2, ve Cassius Dio'nun Roma Tarihi LXI.21. adlı eserlerinde geçer.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]