QAnon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerikan Başkan Yardımcısı Mike Pence'in 30 Kasım 2018'deki SWAT ziyaretinde çekilmiş bir fotoğraf
SWAT erinin üzerinde QAnon'u temsil eden Q yaması görülebilmektedir.

QAnon, 2017'de Donald Trump'un başkanlığı sırasında ortaya çıkan aşırı sağ bir komplo teorisidir.[1][2][3] QAnon'a göre Trump, uluslarası şeytani bir pedofil ağı olan "Derin Devlet"e karşı savaşmaktadır. Birçok QAnon destekçisi, bu ağın yalnızca çocukları istismar etmediğini, aynı zamanda ömürlerini uzatmak için onları kullandıklarını iddia ediyor.[4]

QAnon'a göre derin devletteki komplocular arasında Demokrat Parti liderleri Barack Obama ve Hillary Clinton, Dalay Lama, Papa Francis gibi dini liderlerin yanı sıra George Soros, Tom Hanks, Oprah Winfrey ve Ellen DeGeneres vardır.[4]

Bir QAnon amblemi ( sol üstte ), 2021 Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası baskını sırasında.

Komplo teorilerinin Rus Devlet'i tarafından desteklendiği iddia edilen [5] grup 2021 Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası baskınında da etkin olmuştur. Grubun öncülü olarak 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri sürecinde ortaya çıkan Pizzagate Komplo Teorisi Skandalı gösterilir.

Teori ilk olarak 2017 yılında 4chan adlı sitede Q rumuzlu kişi, Q İznine sahip ve amerikan devletine ait çok gizli belgelere erişebildiğini iddia eden kişi tarafından ortaya atılan yazılar çerçevesinde birleşti. Bu kişinin teorilerine göre 45. ABD başkanı Donald Trump'ın Washington'ı ele geçiren pedofili demokratlardan kurtarmak amacıyla tanrı tarafından gönderilmişti.

Amerika menşeili olmasına rağmen Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve Japonya'da da önemli sayıda destekçileri vardır.[6][7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Arit John. "Satanism and sex rings: How the QAnon conspiracy theory has taken political root". Los Angeles Times. 
  2. ^ Chris Francescani. "QAnon's growth mirrors sharp spike in far-right extremist violence in US: Experts" (İngilizce). ABC News. 
  3. ^ Tina Nguyen. "Trump isn't secretly winking at QAnon. He's retweeting its followers" (İngilizce). Politico. 
  4. ^ a b What Is QAnon, the Viral Pro-Trump Conspiracy Theory? New York Times 16 oktober 2020. Läst 20 oktober 2020.
  5. ^ Menn, Joseph (24 Ağustos 2020). "Russian-backed organizations amplifying QAnon conspiracy theories, researchers say". Reuters (İngilizce). Erişim tarihi: 5 Şubat 2021. 
  6. ^ "Europe's QAnon followers embrace US election conspiracy theories". POLITICO (İngilizce). 6 Kasım 2020. 6 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2021. 
  7. ^ Timberg, Drew Harwell and Craig (21 Ocak 2021). "QAnon believers grapple with doubt, spin new theories as Trump era ends". Chron (İngilizce). 20 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2021. 

Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "tg" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)