İçeriğe atla

Pyotr Zaharov-Çeçenets

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pyotr Zaharov-Çeçenets
Genel bilgiler
Doğum1816
Dadı-Yurt
Ölüm1846
Moskova
İmzası

Pyotr Zaharoviç Zaharov-Çeçenets (RusçaПётр Захарович Захаров-Чеченец; 1816 – 1846), Çeçen kökenli bir Rus ressamdı. 19. yüzyılda yaşayan Çeçen kökenli tek profesyonel ressam olduğu kabul edilmektedir.[1][2]

1819'da, Kafkas Savaşı sırasında Rus birlikleri, Çeçen ovulu Dadı-Yurt'ta ölü bir kadın ve ölmek üzere olan üç yaşında bir bebek buldu. Rus ordusunun başkomutanı Aleksey Petroviç Yermolov, askeri sağlık görevlilerine, imkansız olduğunu söyleyen tüm tıbbi tavsiyelere rağmen bu bebeği kurtarmak için mümkün olan her şeyi yapmalarını emretti. Her şeye rağmen bebek hayatta kaldı.[3] Bebek, hemşirelik için Kazak Zahar Nedonosov'a verildi. Bu Kazak isminden, bebek soyadını ve himayesini aldı.[4] Daha sonra Pyotr, etnik kimliğini göstermek için soyadına Çeçen kelimesini ekledi.

Yedi yaşında, Pyotr, bir Gürcü bombacı alayı komutanı ve Aleksey Petroviç Yermolov'un kuzeni Tümgeneral Pyotr Yermolov tarafından evlat edinildi.[3] Pyotr Yermolov, Zaharov'u çok sevdi ve yedi çocuğu olmasına rağmen ona kendi oğlu gibi davrandı.[2]

Çocuk resim konusunda yetenekli olduğunu gösterdi ve Pyotr Yermolov onu Saint Petersburg'daki İmparatorluk Sanat Akademisine göndermeye çalıştı ancak Akademi başkanı Aleksey Olenin, 10 yaşındaki çocuğun Akademi'de okumak için çok genç olduğunu iddia etti ve özel bir öğretmen tutmalarını önerdi. Bunun sonucunda küçük çocuk portre sanatçısı Lev Volkov'dan ders aldı.

İlerleyen yıllarda, 17 yaşına geldiğinde, Zaharov Akademi'ye girdi. 1835'te Özgür Sanatçı diploması ile mezun oldu ve İtalya'da sanat okumak için burs alması önerildi. Gezi, hem sanatsal gelişimi hem de tüberküloz belirtileri göstermeye başlayan sağlığı için faydalı olabilirdi. Ancak adı, ulusal azınlıkların (inorodtsy) Akademi'nin burslarından yararlanmaması konusunda ısrar eden Rus İmparator I. Nikolay tarafından burs listesinden çıkarıldı.[4] Zaharov'un ilk öğretmeni Lev Volkov'un, gençlerin aşık olmasına rağmen kızının Zaharov ile evlenmesine izin vermemesinin ardından bir talihsizlik daha meydana geldi. Bunun yerine, Volkov onu Kafkasya'daki akrabalarına, bu ilişkiyi durdurmak için onu herhangi bir kişiyle evlendirmek için talimatlı bir emirle gönderdi.

Zaharov kısa sürede moda bir portrecisi haline geldi. Müşterileri arasında I. Nikolay'ın en sevdiği kızı Büyük Düşes Mariya Nikolayevna ve gelecekteki kocası Leuchtenberg Dükü Maximilian da vardı.[3] 1837'de Askeri Bölümde Ressam olarak devlet hizmetine kabul edildi.[3] 1842'de Aleksey Petrovich Yermolov'un Portresi, onu Sanat Akademisi üyesi olmaya hak kazandırdı.[5]

14 Ocak 1846'da Zaharov evlendi, ancak evlilikleri kısa sürdü. 13 Haziran 1846'da karısı tüberkülozdan öldü. Zaharov birkaç ay sonra aynı hastalıktan öldü.[3]

Zaharov-Çeçenets'in birçok eseri Tretyakov Galerisi'nde ve Rus Müzesi'nde tutulmaktadır. Çeçenistan'ın başkenti Grozni Sanat Müzesi'nde de Selfportrait ve Portrait of IF Ladygensky gibi pek çok eseri bulunuyordu. 1995 yılında Birinci Çeçen Savaşı sırasında Grozni Müzesi ağır hasar gördü ve resimler neredeyse yok edildi. Bu çalışmalar 1995'ten beri Moskova'daki Grabar Restorasyon Merkezi'nde restore edilmektedir.[1]

Çalışmaları

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Pyotr Zakharov, Michael Scotty'nin "Ermeni Nerses ve Çeçen Zaharov" (1836)[6] adlı çiziminde tasvir edilmiştir.
 • Zaharov, manzara ressamı Grigory Chernetsov'un "6 Ekim 1831'de St. Petersburg'daki Geçit Töreni" adlı tablosunda tasvir edilmiştir. Resimde tasvir edilecek kişilerin listesi İmparator I. Nikolay tarafından kişisel olarak onaylandı. İzleyiciler arasından daha sonra yayınlanan karakter listesinde, Zaharov 204 sayısının altında yer aldı.[7]
 • Pyotr'ın Öğleden Sonra Boş Mera adlı tablosu, Anthony Marra'nın The Tsar of Love and Techno: Stories adlı kitabında belirgin bir şekilde yer almaktadır.
 • Grozni'deki ilk Çeçen savaşından önce Pyotr Zaharov'un adını taşıyan Çeçen-İnguş Cumhuriyet Güzel Sanatlar Müzesi açıldı.
 • 2016 yılında Pyotr Zakharov'un adı Grozni çocuk Sanat Okulu No. 2'ye verildi.[8]
 • 5 Ekim 2017'de, Grozni'de Pyotr Zaharov adlı bir park açıldı.[9]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ a b Grozny Art Museum 25 Nisan 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Rusça)
 2. ^ a b Biography of famous Chechens 5 Nisan 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Rusça)
 3. ^ a b c d e Article P.Zakharov on the Russian History in the mirror of visual arts site 27 Şubat 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Rusça)
 4. ^ a b "Zakharov-Chechenets article on the Chechen Cultural Figures site". 6 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2020. 
 5. ^ Pyotr Zakharov[ölü/kırık bağlantı][ölü/kırık bağlantı] in the Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary (Rusça)
 6. ^ "Работы художника Петра Захарова в собрании Третьяковской галереи" (PDF). tg-m.ru. Третьяковская галерея. 2011. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 17 Nisan 2018. 
 7. ^ Шахбиева М. Х. Пётр Захаров-Чеченец — известный и неизвестный // Дош : magazine. — 2016. — No 2. — p. 62—64.
 8. ^ "О присвоении детской художественной школе города Грозного имени академика Петра Захарова" (PDF). grozgorduma.ru. 23 Aralık 2016. 29 Eylül 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2017. 
 9. ^ "В Грозном открылся Сквер им. Петра Захарова". chechnyatoday.com. Чечня сегодня. 5 Ekim 2017. 16 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2018.