Pyotr Bagration

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pyotr Ivanoviç Bagration
George Dawe - Portrait of General Pyotr Bagration (1765-1812) - Google Art Project.jpg
Doğum 10 Temmuz 1765
Kzilyar - Tiflis
Ölüm 24 Eylül 1812
Sima, Rus İmparatorluğu
Hizmet yılları 1782 - 1812
Rütbesi General
İmza
Bagration signature.svg

Pyotr Bagration (10 Temmuz 1765 - 24 Eylül 1812), Napolyon Savaşları sırasında öne çıkan Gürcü asıllı Rus generali ve prensidir.

Bagration, Kizlyar ya da Tiflis'te Bagrationi hanedanına bağlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1782'de askere alınan Bagration'un, babası da Rus İmparatorluk Ordusunda bir subaydı. Bagration, kariyerine birkaç yıl Rus-Çerkes Savaşı'nda görev alarak başladı. Daha sonra 1788'de Osmanlılara karşı olan savaşa ve Oçakov kuşatmasına katıldı. Ardından Polonya'da 1794 Kościuszko Ayaklanması'nın bastırılmasında ve Varşova'nın ele geçirilmesinde hizmet etti. Fransızlara karşı 1799 İtalya ve İsviçre seferlerinde, Alexander Suvorov'un komutasında başarıyla görev yaptı.

Rusya 1805'te Napolyon'a karşı kurulan koalisyona katıldı. Avusturyalılar'ın Ulm'da bozguna uğramasının ardından, Bagration Schöngrabern Muharebesinde yaptığı başarılı savunma ile başarı kazandı ve bu başarı Rus kuvvetlerinin geri çekilerek Mikhail Kutuzov komutasındaki ana Rus ordusuyla birleşmesini sağladı. Birleşik Rus-Avusturya ordusu, aralık ayında Austerlitz Savaşı'nda Fransızlara yenildi, bu savaşta Bagration, Jean Lannes komutasındaki Fransız birliklerine karşı, Rus ordusunun sağ kanadını idare ediyordu. Sonraki yıllarda İsveç'e karşı Finlandiya Savaşı'nda ve Tuna'da Türklere karşı Rus birliklerine komuta etti.

Fransa'nın 1812'de Rusya'yı işgali sırasında, iki büyük Rus ordusundan birine Bagration, diğerine Barclay de Tolly komuta ediyordu. Rus ordusu Smolensk Muharebesi'nde Fransız ilerlemesini durduramadı. Barclay'ın, Çar I. Alexander tarafından onaylanan yakıp yıkarak geri çekilme taktiğine karşı Bagration Fransızları büyük bir meydan muharebesi ile durdurma önerisinde bulundu. Başkomutan olarak atanan Mikhail Kutuzov, Barclay'dan görevi devraldı fakat Moskova yakınlarındaki Borodino Muharebesi'ne kadar onun politikasını sürdürdü. Bagration Borodino'da daha sonradan Bagration flèches olarak adlandırılacak olan Rus ordusu sol kanadına komuta etti, burada ölümcül bir şekilde yaralandı ve birkaç hafta sonra öldü. Başlangıçta yerel bir kiliseye gömüldü, ancak mezarı 1839'da Borodino savaş alanına nakledildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]