Pyotr Andreyeviç Şuvalov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pyotr Andreyeviç Şuvalov

Kont Pyotr Andreyeviç Şuvalov (Rusça: Пётр Андре́евич Шува́лов) (27 Haziran 1827, Petersburg-22 Mart 1889, Petersburg, Rus Çarlığı), Çar II. Aleksandr'ın danışmanlarından Rus diplomat ve siyasal polis örgütü yöneticisi. Nüfuzunu kullanarak Rusya'da liberal reformların uygulanmasını önlemeye çalışmıştır.

Pyotr Andreyeviç, 18. yüzyılın ortasından itibaren Rus kültüründe ve siyasetinde önde gelen ailelerinden biri olan Şuvalov Ailesinden geliyordu. 1845'te orduya girdi. Kırım Savaşı'nda (1853-1856) çarpıştıktan sonra 1856'da Paris'teki barış görüşmelerine katılan Rus heyetinde görev aldı. Ertesi yıl Petersburg polis örgütünün, 1860'ta İçişleri Bakanlığı'na bağlı siyasal polis örgütünün başına getirildi. 1861'e değin sürdürdüğü bu görevi sırasında serfliğin (toprak köleliği) kaldırılmasına karşı tutumuyla dikkat çekti. İki yıl süreyle Rusya'ya bağlı üç Baltık ülkesinin genel valiliğini ve Riga Kolordusu komutanlığını yürüttükten sonra, jandarma birliklerinin kurmay başkanı ve siyasal polis örgütünün yöneticisi olarak Petersburg'a döndü (1866). Bu dönemde II. Aleksandr'ın yakın danışmanları arasına giren Şuhalov, nüfuzunu kullanarak reform programının uygulanmasını geciktirmeye ve reform karşıtı kişilerin önemli konumlara gelmesini sağlamaya çalıştı.

1873'te özel bir diplomatik görevle Londra'ya gönderildi. Ertesi yıl da Rusya'nın Londra büyükelçiliğine atandı. Bu görevini, Rusya'nın Osmanlı-Rus Savaşı'ndaki (1877-1878) diplomatik başarısızlığında payı olduğu gerekçesiyle geri çağrılıp istifaya zorlandığı 1879'a değin sürdürdü.