Pusu: Uyanış

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pusu: Uyanış
Pusu.jpg
Yayımcı(lar) Medyavizyon
Dağıtıcı(lar) Aral İthalat
Yapımcı(lar) Infosfer(3TE Games)
Tasarımcı(lar) Cem Uzunlar / Hakan Yüksel
Platform(lar) PC
Çıkış tarih(ler)i Mayıs 2005 (Türkiye)
Tür(ler)i Aksiyon
Biçim(ler) Tek Kişilik
Sınıf(lar)ı 16+
Ortam CD, DVD
Sistem gereksinimleri

OpenGL destekli 3D Hızlandırıcılı 32MB ekran kartı
DirectX 9.0c
SSE destekli işlemci (Pentium III ya da AMD)
256MB sistem hafızası
1GB sabit disk alanı
Stereo ses kartı
DirectX destekli fare ve klavye

Giriş Klavye ve fare

Pusu: Uyanış, Infosfer(3TE Games) tarafından geliştirilerek, Yoğurt Teknolojileri tarafından dağıtılan, Türkiye'nin tür olarak ilk 3D aksiyon oyunudur. Yapımda Cinemedya'nın desteğide bulunmaktadır. Oyun, 19 Mayıs 2005 tarihinde piyasaya çıkarılmıştır.

İlk olarak oyunun yapısı First Person Shooter olarak düşünülürken, daha sonradan Third Person Shooter olarak değiştirilmiştir.

Kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Fatih Yıldırım, NATO Belçika merkezinde görevli bir üsteğmendir. Fatih'in babası Refik Yıldırım, Türkiye'de zihinsel konular ile ilgili bilimsel araştırmalar yapan bir bilim adamıdır.

Refik zihin kullanımı üzerine yaptığı araştırmaları sırasında farkında olmadan geçmişi karanlık bir iş adamı olan Fuat Erkaya ile ortaklığa girmiştir. Fatih'in ise gelişen olaylardan haberdar değildir.

Fatih, yorucu bir günün ardından odasında duş almaktadır. Aynı dakikalarda Aylin, İstanbul'daki evinden Fatih'i arar. Fatih duşta olduğundan telefonun sesini duymaz. Telesekreter devreye girer. Aylin telaşlı ve biraz da korkmuş sesi ile yanıtını bırakır:

"Fatih ben Aylin. Hemen İstanbul'a gelmen lazım. Burada garip şeyler oluyor. Babana günlerdir ulaşamıyorum. İşyerinde de garip olaylar oluyor.İstanbul'a geldiğinde detaylarını konuşuruz. Kendine dikkat et."

Fatih, duştan çıktığında mesajı dinler. Olanları araştırmak amacı ile İstanbul'a gitmeye karar verir. Gelişecek olaylar karşısında Fatih'in hayatı belki de kökünden değişecektir.

Basının ve oyuncuların tepkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de dağıtılan oyun inceleme dergileri dışında çeşitli siteler, yapımı ortalama bulmuştur. Oyunun, satın alındıktan sonra çalıştırılması (veya etkinleştirilmesi) için internet bağlantısı gerektiriyordu. Bu neden ile çoğu oyuncu, durumdan şikayetçi olmuştur.

Ayrıca önceden belirtilen eklenti desteği düşüncesi, Pusu'nun dosya yapısına aykırı olduğu için başarısızlık ile sonuçlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]