Puslu Kıtalar Atlası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Puslu Kıtalar Atlası (roman) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Puslu Kıtalar Atlası
İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası.jpg
Kitabın 50. baskısına ait kapak resmi
Yazarı İhsan Oktay Anar
Kapak tasarımı Suat Aysu
Ülke Türkiye
Özgün dili Türkçe
Türü Fantastik kurgu
Yayınevi İletişim Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
Ocak 1995
Yayın ortamı Baskı
Sayfa sayısı 238
Boyut ve ağırlık 130mm x 195mm, 200gr
Anadilinde ISBN 9789754704723

Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar'ın yayımlanmış ilk romanı.[1]

Mayıs 2014'te 50. baskısı yapılan kitap, ilk kez Ocak 1995 tarihinde İletişim Yayınları tarafından basıldı. Yayınlandığı andan itibaren hem içerik hem biçim olarak ilgi gördü. Birçok yeni baskısı yapıldı ve eleştirmenler tarafından olumlu değerlendirmelere tabi tutuldu.

Bu kitap dolayısıyla Anar için "edebiyatın yeni soluğu" tanımlaması yapıldı. Kitap, İhsan Oktay Anar'ın bir felsefeci olduğunu göstermiş ve okuyucuya bu derinliği iletebilmiştir. Ayrıca kitaptaki düzgün ve akıcı anlatımın okuyucu üzerindeki tesiri sayesinde tarihe olan ilgi artmıştır. Kitapta kullanılan dil anlaşılır olmasına karşın çeşitli dillerden eski sözcükler de içermektedir ve bizi aşina olduğumuz bu dile karşı adeta yeniden düşünmeye sevk etmektedir.

Kitap, ilk basım tarihinden 20 yıl sonra İlban Ertem'in çizimleriyle İletişim Yayınları tarafından çizgi roman olarak da yayınlanmıştır.[2]

Kitaptaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Uzun İhsan Efendi : İhsan Oktay Anar'ın kendi karakterinin romana yansımasıdır. Yazar, Uzun İhsan Efendi üzerinden Descartes akılcılığını tartışmakta ve geliştirmektedir.
 • Bünyamin : Uzun İhsan Efendi'nin oğlu. İçtiği şerbet nedeniyle derin uykuya daldığı için öldü sanılarak defnedilmiş ve kendine gelince mezardan kendi çabasıyla çıkmıştır. Vardapet tarafından bulunarak lağımcı ocağına yazdırılır.
 • Ebrehe : Önceleri devlet yararına kullanılan ancak sonrasında padişahlar tarafından varlığına inanılmayan gizli teşkilatın son lideridir.
 • Zülfiyar : Ebrehe'nin sağ kolu ve teşkilat üyesi bir casustur.
 • Vardapet : Galata'da bir kilisenin zangocu. Çalıştığı kilisenin papazı kendisine vekalet edecek kişiyi bulmak için bir sınav yapmak ister ve adayları ayrı hücrelere kapatarak en uzun süre kimin dayanacağını bulmaya karar verir. Vardapet, kapatıldığı hücreden tünel kazıp çıkarak yemek yediği için kiliseden kovulur ve Osmanlı ordusuna lağımcı olarak yazılmaya karar verir. Bünyamin'in hikâyesini duyunca onu yanına çırak olarak alır.
 • Kubelik : Pera'da balyos katipliği yapan bir Venedikli. İçki müptelası olunca katiplikten kovulmuş ve önce dişçiliğe sonra cerrahlığa merak salmıştır. Frenkçe bildiği için Arap İhsan tarafından, yolculuğu esnasında bulduğu Zagon Üzerine Öttürme kitabını tercüme etmesi istenir.
 • Arap İhsan : Uzun İhsan Efendi'nin dayısı, Bünyamin'in büyük dayısı. Çıktığı gemi yolculuğundan döndüğünde Kubelik'i bulur.
 • Alibaz (Efrasiyab lakabıyla da geçiyor) : Arap İhsan'ın yolculuğu esnasında bulduğu yedi yaşlarında gösteren bir çocuk.
 • Hınzıryedi : Bağdatlı bir dilenci. Sultan Murat tarafından dilencilik öğretmesi için İstanbul'a getirilmiş ve kendisinden önceki dilenci kethüdası tarafından kıskanılarak duaları kabul edilmesin diye domuz eti yedirilmiştir. Domuz etinin tadından vazgeçemediği için idam edilmek üzereyken Zülfiyar tarafından kurtarılmış ve dilenci kethüdası yapılmıştır.
 • Gülletopuk : Arap İhsan ile romanda bahsedilmeyen bir husumeti vardır.
 • Müşteri : Bünyamin tarafından bulunan sakallı bir maymun. Önceki sahibi tarafından hırsızlık yapması için eğitilmeye çalışılmış ancak başaramayınca ölüme terk edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]