Pullu ötleğen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pullu ötleğen
Cyprus Warbler (Sylvia melanothorax).jpg
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Sylviidae
(Ötleğengiller)
Cins: Sylvia
Tür: S. melanothrax
İkili adlandırma
Sylvia melanothrax
Tristram, 1872

Pullu ötleğen (Sylvia melanothrax), ötleğengiller (Sylvidae) familyasından Kıbrıs'ta yerleşim gösteren bir ötleğen türü.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyları yaklaşık 13 cm'dir. Diğer ötleğen türleri gibi dişiler ve erkekler farklı tüylere sahiplerdir. Görünümleri gözlüklü ötleğen benzerdir, pul gibi görünen siyah beyaz tüyleriyle onlardan ayrılırlar.

Yetişkin erkeklerin sırtı gri, başları siyah ve gaga üstleri beyaz yamalıdır. Diğer ötleğenlerden farklı olarak, alt kısımlar ağırlıklı siyah çizgilidir. Dişilerin sadece üstü daha grimsi, baş gri ve ışıkta parlayan beyaz beneklidir. Ayakları kırmızıdır.

Şakımaları hızlı ve canlı, Maskeli ötleğene benzerdir.

Açık ve kurak alanlarda, tepe yamaçlarında bulunurlar. Yuvalarını çalılara yaparlar. Yuva için kısa çalıları veya katır tırnağına benzer bitkileri seçerler. 4 ila 6 yumurta bırakırlar ve kuluçkaya yatarlar. Diğer ötleğenler gibi, böcekçil beslenirler, bazen dağ meyvelerini de yiyebilirler.

Dağılımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıs, Türkiye'de Göksu deltasında bulunurlar. Kışları Türkiye'de geçirirler. Bu küçük kuşlar, kısa süreli göçmendirler ve kışları İsrail, Ürdün ve Mısır'a göç ederler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]