Psilocybe semilanceata

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Psilocybe semilanceata
Psilocybe semilanceata
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Fungi
Bölüm: Basidiomycota
Sınıf: Homobasidiomycetae
Takım: Agaricales
Familya: Strophariaceae
Cins: Psilocybe
Tür: P. semilanceata
Psilocybe semilanceata
(Fr.) P.Kumm.

Psilocybe semilanceata, Strophariaceae familyasından halüsinojen bir mantardır. %1-2 civarındaki Psilocybin içeriği ile en etkin halüsinojen mantarlardan biridir. Almanya Hildesheim'deki bir katedralin kapısında M.S. 1020 yılından kalma bronz kabartma rölyefte Âdem ve Havva'nın cennetten kovulmasına neden olan yasak meyve olarak Psilocybe semilanceata resmedilmiştir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Şapka: 0.5-2.5 cm genişliğinde olabilir. Genelde konik şekildedir ve merkezinde hafif sivri bir çıkıntı olabilir (umbo). Dış kenarları biraz şeffaf ve içeri doğru kıvrıktır. Genelde kahverengidir, ancak su kaybedince hemen rengi açılır. Yaşlandıkça rengi hafif sarıya dönüşür. Yüzeyi nemliyken kaygandır, şapkanın üzerindeki zar ayrılabilir.
  • Lameller: Kalabalık ve dardır, rengi başlangıçta solgundur, sonra kahverengileşir ve yaşlanınca morumsu kahverengi olur. lamellerin uç bölümleri daha açık renktedir.
  • Sap: 4–10 cm uzunluka ve birkaç mm kalınlıktadır. Rengi soluk kahverengi, Toprağa yakın bölgede hafif mavimsi olabilir. Şapkaya yakın bölümleri sporlar yüzünden hafifçe kararmış olabilir.
  • Mikroskopik özellikler: Sporları koyu mor-kahverengi ve elipsoiddir. 12-14μ ve 5-8μ boyutlarındadır.
  • Habitat: Genelde geniş çayırlılarda yetişir. Kuzey yarımkürede genelde yaz sonundan kış başlangıcına dek bulunabilir. Dünyanın hemen her yerinde rastlanabilir.