Pseudibis gigantea

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Pseudibis gigantea
Korunma durumu: Kritik (CR)
ThaumantibisGiganteaGronvold.jpg


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Pelecaniformes (Pelikanlar)
Familya: Threskiornithidae (Aynakgiller)
Cins: Pseudibis
Tür: P. gigantea
Binominal adı
Pseudibis gigantea
Oustalet, 1877
Sinonimler

* Thaumatibis gigantea

Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Pseudibis gigantea ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Pseudibis gigantea ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Pseudibis gigantea, Threskiornithidae familyasında yer alan bir aynak türüdür. Kamboçya'nın kuzeyinde yaşar. Az sayıda kuş Laos'un en güney ucunda hayatta kalmıştır. Son zamanlarda Vietnam'da Yok Đôn Ulusal Parkı'nda gözlemlenmiştir.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

En büyük aynak türüdür. Erişkinlerinin boyu 102 ila 106 cm. arasında olduğu ve ağırlıklarının 4,2 kg. olduğu tahmin edilmiştir.[1] Kuyruğu 30 cm., tarsus uzunluğu 11 cm. ve gaga boyu 20,8 ila 23,4 cm. arasındadır. Erişkinlerin gövdesi koyu gri-kahverengi tüylerle kaplıdır ve başları ile enselerinin üstü tüysüz ve gri renklidir. Kafanın arkasında ve omuz bölgesinde koyu renkli bantlar vardır. Soluk gümüş gri kanatların ucundada siyah renkli şeritler bulunur. Gaga sarımsı kahverengidir. Ayaklar turuncu, gözler koyu kırmızıdır. Genç kuşların kafalarının arkasında boyunlarına kadar kısa siyah renkli tüyler bulunur ve gagaları daha kısa, gözleri ise kahverengidir.[1]

Dağılımı ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

P. gigantea bataklıklarda, göllerde, geniş ırmaklarda, taşkın arazilerde ve yarı açık ormanlarda yaşar. Önceleri Tayland'ın güneydoğusu, Kamboçya'nın ortası ve kuzeyi, Laos'un güneyi ile Vietnam'ın güneyinde ürediği düşünülmektedir. 1920'lere kadar Mekong Deltası'nda oldukça yaygınsa da günümüzde burada soyu tükenmiştir. Kamboçya, Laos'un güneyi ve muhtemelen Vietnam'da çok küçük bir popülasyon hayatta kalabilmiştir. Günümüzdeki popülasyonunun 100 çift kuş olduğu tahmin edilmektedir ancak bu rakam bile iyimserdir.[2]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Giant ibis (Thaumatibis gigantea) Facts". Arkive.org. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2012. 
  2. ^ "Giant Ibis (Pseudibis gigantea) IUCN Red List: Critically Endangered CITES Appendix (Not Listed)". Wwf.panda.org. 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2014. 
  • Hancock & Kushan, Storks, Ibises and Spoonbills of the World. Princeton University Press (1992), ISBN 978-0-12-322730-0.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]