Prototype (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prototype
Prototype.JPG
Geliştirici Soylu Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Activision[1]
Yapımcı Radical Entertainment[1]
Seri Prototype Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor Titanium[2]
Platformlar PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows
Çıkış
Tür Aksiyon(Açık uçlu)
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Prototype, Radical Entertainment tarafından geliştirilen, Activision tarafından yayımlanan açık uçlu aksiyon-macera oyunudur. Kuzey Amerika'da 9 Haziran 2009'da, Kuzey Amerika'nın bazı güney parçalarında ve Okyanusya'da 10 Haziran'da, Avrupa'da 12 Haziran'da yayınlanan oyun, Microsoft Windows, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformlarında oynanabilir.

New York'ta geçen oyunda bir virüs insanlara bulaşmıştır ve ordu bunu sonlandırmak için girişimde bulunmuştur. Oyunun ana kahramanı Alex Mercer virüsten olumlu yönde etkilenmiş bir mutanttır. İnsanları emerek onların hafızalarını, tecrübelerini, biyokütlelerini alabilir; onların kılığına geçebilir.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Alex, önceki hayatında kim olduğunu bulmaya çalışır. Manhattan' da, Gentek' in yarattığı virüs yüzünden yavaş yavaş etraf cehenneme dönüşür. Enfeksiyonu fark eden Blackwatch ordusu, Manhattan' ın ulaşımını kapatır. Alex, kız kardeşi Dana Mercer ile iletişime geçer. Dana, Alex' in hedeflerinin izlerini sürer. Alex, Elizabeth Greene adında virüsü taşıyan bir kadınla karşılaşır. Dana, Alex' i Karen Parker adındaki bir kadına yönlendirir. Bu kadın Alex' in eski sevgilisidir. Virüsü durdurmak için Alex' e yardım eder.

Zaman geçtikçe Alex' de kim olduğunu bulmaya başlar. Blackwatch, Gentek projesini kapatmış ve bütün personelini yok etmiştir. Gentek çalışanı Dr. Alex Mercer, Blacklight (Kara ışık) adlı bir virüs örneğini ele geçirir. Fakat sonunda Alex, Blackwatch tarafından ele geçirilir. Virüs kaçar ve Alex' in cesedini ele geçirir. Bir süre sonra gözünü bir morgda açar... Alex' in enfeksiyon öncesi ve sonraki kişilikleri tamamen farklıdır. Önceki hali virüsü salmıştır. Sonraki hali ise bunu affedilemez bir olay olarak görür.

Alex bunları öğrendikten sonra Bloodtox adlı bir silah geliştirdiklerinide öğrenir. Bu silahı Karen, Alex' in kendi tedavisi için bulduğu örneklerden geliştirir. Ve Karen' da gerçek yüzünü gösterir. Ama Alex onun içinde gelecektir.* Alex, bu silahla Greene' i yer altından çıkarıp onunla savaşır. Onu yendikten sonra yaratıktan Greene' in insan formu düşer. Greene' le karşılaşan Alex onun özelliklerini ele geçirir. Greene' in anılarında bütün bunların General Randall' la başladığını öğrenen Alex, gözünü ona ve Blackwatch' a diker. Randall bir nükleer silahla Manhattan' ı yok etmek ister. Albay Taggard' ı ele geçirdikten sonra Cross ile birlikte General Randall' a doğru yola çıkarlar. Randall' a gemide karşılaşırlar. Alex, Randall' ı ele geçirir. Anılarını gören Alex, Randall' ın bu olayları yıllar önce hiç başlamadan durdurabileceğini öğrenir. Ama artık çok geçtir. Alex' in bir bağlantısı olan Cross önceden bir Supreme Hunter tarafından ele geçirilmiştir. Cross, Supreme Hunter' a dönüşür. Alex, Hunter' ı öldürdükten sonra Randall' ın fırlatmaya zamanladığı nükleer silahı Atlantik Okyanusu' na helikopterle bırakır. Okyanusta patlayan nükleer silah yeterince uzaklaşamayan Alex' in helikopterinide düşürür. Ama Alex ölmez. Geri kalan parçaları bir kargayı ele geçirdikten sonra Alex' in bedenini tekrar tümler.

  • (Not: Karen' ı bulmak için "Consume" görevlerinin hepsini tamamlamak gerekiyor)

Sistem Gereksinimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistem gereksinimleri
Gereksinimler
Minimum Windows XP/Vista için gereksinimleri
İşletim sistemi Windows XP Service Pack 3 veya Windows Vista Service Pack 1
Merkezi işlem birimi Intel® Core™ 2 Duo 1.86 GHz veya AMD Athlon™ 64 X2 4000+ ya da daha iyisi
Hafıza 1 GB (XP)
2GB (Vista)
Sabit Disk yeri 8 GB sıkıştırılmamış sabit disk alanı
Grafik işleme DirectX 9.0c uyumlu 256 MB ekran kartı (NVIDIA 7800GT/ATI® Radeon™ X1800 256 MB veya daha iyisi) Pixel Shader 3.0 desteği
Ses donanımı 100% DirectX 9.0c destekli ses kartı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d (İngilizce)"Prototype Review". 10 Haziran 2009. 4 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2009. 
  2. ^ (İngilizce)"PCGH interview with Radical Entertainment about Prototype". 22 Nisan 2008. Erişim tarihi: 17 Haziran 2009. [ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ (İngilizce)"Activision sets firm Prototype date". 8 Nisan 2009. 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2009.