Proteos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amblemler Kitabı'ndan Andrea Alciato'nun Proteus İllüstrasyonu (1531)

Yunan mitolojisinde Proteus ( /ˈprtiəs, -tjs/ ;[1] Eski YunancaΠρωτεύς, Prōteus ), Homer'in " Denizin Yaşlı Adamı " (hálios gérôn) olarak adlandırdığı birkaç tanrıdan biri olan kahin deniz tanrısı veya nehirler ve okyanus su kütlelerinin tanrısıdır.[2] Kimi yazarlar ise onu denizin sürekli değişen doğası nedeniyle "deniz değişiminin" tanrısı olarak adlandırır. Geleceği önceden tahmin edebilmektedir. Bir mitte bundan kaçınmak için şeklini değiştirerek sadece onu yakalayabilenlere cevap vermektedir. Proteus'un bu özelliğinden dolayı, "çok yönlü", "değişken" veya "birçok biçim alabilen" anlamına gelen protean sıfatı türemiştir. "Protean" sıfatı; esneklik, çok yönlülük ve uyarlanabilirlik gibi olumlu çağrışımlara sahiptir.

İsim kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Proteus'un adı "ilk" anlamına gelir (Grekçeπρῶτος " prōtos, "ilk"), prōtogonos olarak (Grekçeπρωτόγονος ) "ilkel" veya "ilk doğan" anlamında kullanılır. Bunun ne anlama geldiği kesin değildir ancak Poseidon'un oğlu olduğu mitlerde, muhtemelen Poseidon'un diğer oğlu deniz tanrısı Triton'dan yaşça daha büyük olduğuna atıfta bulunuluyor. İsmin ilk kanıtı Miken Uygarlığındadır ancak Linear B'de tanrıya mı yoksa insan bir kişiye mi atıfta bulunduğu kesin değildir.[3][4][5]

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Proteus genellikle deniz tanrısı Poseidon'un [6] ve Fenike Kralı Phoenix'in kızı olan Phoenice'nin [7] oğlu olarak kabul edilirdi.[8]

Phlegra'lı Torone'den (Chrysone) Proteus'un çocukları Polygonus (Tmolus) ve Telegonus idi. Her ikisi de Hera'nın emriyle Herakles'e meydan okudular ve onun tarafından öldürüldüler.[9] Proteus'un diğer oğlu Eioneus; Frigya kralı Dymas'ın babasıdır.[10] Nereid Psamathe ile evliliğinden, Theoclymenos ve Theonoe'nun [11] (Eidothea [12] veya Eurynome [13]) babasıdır. Cabeiri'nin annesi ve Hephaestus'un üç Cabeirian perisi olan Cabeiro'ya Proteus'un kızı da deniyordu.[14] Diğer kızları, Troas'taki Rhoiteion şehrine adını veren Rhoiteia,[15] Mısır'daki Thebes'in adını alan Thebe [16] ve Nympheus'a annelik yapan Thaicrucia idi.[17]

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Proteus, kehanetci deniz tanrısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Homeros'a göre (Odyssey iv: 355), Nil Deltası'nın kıyısında yer alan kumlu Pharos adası denizin kehanet sunan Yaşlı Adamı ve deniz canavarlarının çobanı Proteus'un eviydi. Odysseia'da Menelaus, Telemachus'a Truva Savaşı'ndan eve dönerken burada tuzağa düşürüldüğünü anlatır. Proteus'un kızı Eidothea'dan ("Tanrıça'nın görüntüsü"), babasını yakalayabilirse bu sayede hangi tanrıları gücendirdiğini ve onları nasıl yatıştırıp eve dönebileceğini açıklamaya zorlayabileceğini öğrendi. Proteus, fok kolonisinin arasında uyumak için denizden çıktı ve bu sırada Menelaus onu tutmayı başardı, ancak Proteus bir aslan, yılan, leopar, domuz, hatta su veya ağaç şeklini aldı. Proteus daha sonra sorulara cevap verdi ve Menelaus'a kardeşi Agamemnon'un eve dönerken öldürüldüğünü, Küçük Ajax'ın gemi kazası geçirdiğini ve öldürüldüğünü ve Odysseus'un Calypso'nun Ogygia Adası'nda mahsur kaldığını bildirdi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Proteus" 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Random House Webster's Unabridged Dictionary.
 2. ^ See also Nereus ve Phorcys
 3. ^ Clairis, Christos, (Ed.) (2002). "Mycenaean words in Homer". Recherches en linquistique grecque. L'Harmattan. s. 94. ISBN 2-7475-2742-5.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım) At Google Books.
 4. ^ "The Linear B Word po-ro-te-u". Palaeolexicon. Word study tool of ancient languages. 25 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "po-ro-te-u". Deaditerranean: Minoan Linear A & Mycenaean Linear B. 18 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ Apollodorus, 2.5.9 5 Ekim 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; Lycophron, 112
 7. ^ Stephanus of Byzantium, s.v. Torōnē 10 Nisan 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 8. ^ Scholia on Euripides, Phoenissae 5
 9. ^ Apollodorus, 2.5.9 5 Ekim 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; Tzetzes, Chilliades 2.320
 10. ^ Scholia on Euripides, Hecuba 3; Pherecydes, fr. 136 (Fowler 2013, p. 42)
 11. ^ Euripides, Helen 7 ff.
 12. ^ Homer, Odyssey 4.360 ff. 2 Mayıs 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 13. ^ Zenodotus in scholia on Homer, Odyssey 4.366
 14. ^ Strabo, 10.321 citing Pherecydes
 15. ^ Scholia on Apollonius of Rhodes, Argonautica 1.929 (ed. Wendel)
 16. ^ Scholia on Homer, Iliad 9.383
 17. ^ Pseudo-Clement, Recognitions 10.21

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]