Prospekt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nevski Bulvarı, Saint Petersburg
Moskova prospekti, Sankt-Peterburg

Bir prospekt (Rusça: проспе́кт) kentsel alanlarda geniş, çok şeritli ve çok uzun bir düz caddedir, bir anayol görevi görür. Yol ve sokak tipli bir kavram olarak "prospekt" terimi, Rusya İmparatorluğu'ndan kaynaklanmaktadır. Rus sözlükbilimci Vladimir Dal, "Canlı Büyük Rus dilinin Açıklayıcı Sözlüğü" adlı kitabında prospekt sözü'nü Fransızcadan bir kredi olarak işaretledi.[1]

Kentsel bir alan ulaşım yolları boyunca yayıldıkça, şose (fransızcadan yol yüzeyi) adı verilen şehir sınırları dışındaki yollar da sıklıkla prospektlere çevrilir.

Sankt-Peterburg'un inşaatının ilk yıllarında (18. yüzyılın başlarında), kentin geniş yollarına "perspectiva" adı verildi (Rusça: перспектива, kelimenin tam anlamıyla, görsel veya grafiksel perspektif). Petersburg'un dünyaca ünlü prospektlerinden biri Nevski Bulvarıdır.

"Prospekt" adı, SSCB'de yaygın olarak kullanılmış, burada yeni inşa edilen şehir ve şehir bloklarındaki ana caddeler için kullanılmıştır. Daha sonra, 1991 yılında bağımsız devletler haline gelen eski Sovyet ülkelerinin ulusal dilleri terimi oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2019. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]