Programlanabilir salt okunur bellek

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Programlanabilir salt okunur bellek (PROM - programmable read-only memory) veya yerinde programlanabilir salt okunur bellek (FPROM - field programmable read-only memory) her bir bit’in ayarının bir sigorta (fuse) veya antifuse tarafından kilitlendiği bir çeşit sayısal hafızadır. Bu tür PROM’lar programları kalıcı olarak saklamakta kullanılır. Bunlara bilgisayar oyunlarında veya elektronik sözlükler gibi değişik diller için farklı PROM’ların kullanıldığı ürünlerde sıklıkla rastlarız.

Programlama[değiştir | kaynağı değiştir]

PROM’lar tipik olarak bütün bit’leri 1 değeri almış vaziyette piyasaya sunulur. Programlama esnasında bir sigorta yanması, bit değerinin 0 olması sonucunu doğurur. Üretildikten sonra hafıza, sigortaları (bir PROM üfleyici kullanılarak) üfleme yoluyla sadece bir kere programlanabilir ve bu geri alınamaz bir işlemdir. Bir sigortayı üflemek bir bağlantıyı açar, antifuse’u üflemek ise bir bağlantıyı kapatır. Programlama, normal çalışma koşullarında karşılaşılmayan yüksek voltaj darbeleri (genellikle 12 ile 24 volt arası) gerçekleştirilir. Salt okunabilir ifadesinin anlamı, üzerindeki programın konvansiyonel hafızanın aksine, kullanıcı tarafından (en azından nihai kullanıcı tarafından) değiştirilemiyor olmasıdır.

Avantajları:

• Güvenilir

• Verileri kalıcı olarak saklar

• Makul fiyatlıdır

• Ayrık bileşenler yerine entegre devreler kullanılarak üretilir

• Hızlıdır: hızı 35ns ile 60ns arasındadır.

Buluş[değiştir | kaynağı değiştir]

PROM Garden City, New York’ta Amerikan Bosch Arma Şirketinin Arma Grubunda çalışan Wen Tsing Chow tarafından 1956 yılında icat edildi. Buluşla sonuçlanan çalışma ise, Atlas E/F ICBM’lerin hedef değişmezlerini havada kullandıkları dijital bilgisayarlarında daha esnek ve güvenli bir biçimde saklamak isteyen Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri’nin (United States Air Force) bir talebiyle başlamıştı. Atlas E/F Birleşik Devletler'in ICBM gücünün ana operasyon füzesi olduğu için bu konuda alınan patent ve ilgili teknoloji uzun yıllar boyunca gizlilikle saklandı. PROM’u programlamak anlamında kullanılan yakmak (burn) ifadesi orijinal patentte de aynı şekilde yer almaktadır, çünkü ilk uygulama şekillerinden birinde, akımı kesintiye uğratabilmek için diyotların iç çubukları yüksek akım verilerek kelimenin tam anlamı ile yakılıyordu. İlk PROM programlama cihazları da Mr. Chow’un idaresi altındaki Arma mühendisleri tarafından üretildi ve Arma’nın Garden City laboratuvarına ve Hava Kuvvetleri Stratejik Hava Komutanlığı karargahına (Strategic Air Command - SAC) yerleştirildi.