Primo Colón

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Primo
Primo (Kasım 2011)
Doğum adıEdwin Carlos Colón Coates
Doğum21 Aralık 1982 (40 yaşında)
San Juan, Porto Riko
Profesyonel güreş kariyeri
Takma ad(lar)ıDiego
Eddie Colón
Primo
Primo Colón
El Joven Maravilla
Boyu1,78 m (5 ft 10 in)
Kilosu98 kg (216 lb)
Eğitildiği yerSan Juan, Porto Riko
Plaza de toros
EğitenCarlos Colón Sr.
Başlangıç1999

Edwin Carlos "Eddie" Colón ya da bilinen adıyla: Primo (d. 21 Aralık 1982), Porto Rikolu profesyonel güreşçi. Günümüzde WWE güreşçisidir.[1]

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

World Wrestling Council (1999–2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

Eddie Colon, 1999’da Cruiserweight Division’da yer almak için debut yapar. 3 yıl sonra 10 Şubat 2001’de Damien Steele’i mağlup ederek WWC World Junior Heavyweight Championship’i kazanır. Steele’le kemer için bir süre daha çekişir ve galip ayrılan taraf olur. Daha sonra Justin Sane’le çekişir ve yine galip ayrılan taraf olur. 2002’de Rey Mysterio ile bir çekişme yaşar ve Rey’e mağlup olarak WWC World Junior Heavyweight Championship’i kaybeder. Bir süre daha Rey’le çekişir, fakat kaybettiğini geri alamaz. Daha sonra Kid Kash’le bir çekişme yaşar. Bir süre sonra WWE ile görüşür ve anlaşma sağlar. WWC World Junior Heavyweight Championship’i geri almak için Contender Match’e katılır, fakat favori gösterildiği bu maç mağlup olur. Daha sonra El Diamente’le WWC Puerto Rico Heavyweight Championship için çekişir. 5 kez kazanır ve kaybeder. Daha sonra Battle Royal’e katılır ve kazanarak El Bronco’ya rakip olur. 1 hafta sonra, 6 Kasım 2004’te El Branco’yu mağlup ederek Universal Heavyweight Championship’i kazanır. El Diamente’le bir süre daha çekişir ve galip ayrılan taraf olur. 5 kez kazanıp kaybeder. 2006’da WWE ile tam olarak anlaşır. Bir süre baba Colon’la takım olarak ilerler, fakat bir başarı yakalayamaz. 5 Mart 2006’da düzenlenen WCW Saturday Night’da Vampiro’la karşılaşır.

World Wrestling Entertainment/WWE[değiştir | kaynağı değiştir]

Florida Championship Wrestling (2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Mart 2007’de WWE’ye tam olarak dahil olur ve Backstage’de bulunur. Daha sonra Smackdown’da Dark Match’e çıkıp Shannon Moore’u mağlup eder. WWE bir süre sonra Colon’u eğitim için FCW’a yollar. 26 Ocak 2008’de Colon, FCW’da Debut yapar ve Shawn Osbourne’u mağlup eder. 23 Şubat’ta Eric Perez’le kurduğu The Puerto Rican Nightmares, Steve Lewington ve Heath Miller’ı mağlup eder. Kazanılan bu galibiyet, The Puerto Rican Nightmares’e FCW Florida Tag Team Championship’i getirir. 23 Mart 2008’de Nick Nemeth ve Brad Allen, The Puerto Rican Nightmares’i mağlup eder ve FCW Florida Tag Team Championship’i kazanır. Colon ve Perez bir süre daha takım olarak devam eder. Drew McIntyre ve Sanders’la çekişir. Colon, WWE’ye geri döneceği zaman Perez’le kurduğu takım dağılır.

The Colóns (2008–2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Ağustos 2008’de Raw’da Colon, Primo Colon’a dönüşerek debut yapar. Mike Adamle’le Backstage’de bir Segment yaşar. Carlito’ya yönelik konuşur ve kardeş olan Carlito Colon’dan pek hoşlanmadığını söyler. Ring’e Charlie Haas’le karşılaşarak adım atar ve Haas’i mağlup eder. Primo, Raw’da sadece bir maç yaptıktan sonra Smackdown’a gönderilir.

Primo, Smackdown’a geçtikten sonra hoşlanmadığını söylediği kardeş Carlito’yla takım kurar. SD’de Non Title Match’de şampiyon Ryder ve Hawkins’i mağlup eder. 2 hafta sonra bu 2 takım bu sefer kemer için karşılaşıyor. The Colons yine kazanarak WWE Tag Team Champion olur. The Colons, daha sonra World Tag Team Champion olan Dirt Sheet’le çekişir. WrestleMania 25’e maç olarak yansır bu çekişme. Dark Match’de karşılaşır 2 takım ve kazanan The Colons olur. Unified WWE Tag Team Championship olarak birleştirilen World Tag Team Championship ve WWE Tag Team Championship artık The Colons’a geçmiş olur. 6 Nisan 2009’da bu 2 takım tekrar karşılaşır ve The Colons yine kazanır. 15 Nisan’da The Colons, Supplemental Draft’te Raw’a geçiş yapar. The Bash’e kadar şampiyon olarak devam eder takım. The Bash’de Edge ve Jericho, The Legacy’le The Colons’u mağlup ederek yeni şampiyon olur. The Colons 2 kez rövanş yakalar, fakat kazanamaz. Carlito, Primo’ya saldırır ve takım sonlanmış olur. 3 Ağustos’ta yapılan Raw’da 2 kardeş karşılaşır ve Carlito kazanır. Bu çekişme ve takım son bulur.

Tekli Mücadele (2010–2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

Primo, Carlito’yla ayrıldıktan sonra bir süre sonra WWE Superstars’da boy gösterir. 6 Mayıs 2010’da Carlito maç yaparken gelir ve Carlito’ya tekrar takım olmak istediğini iletir. Heel Turn geçirir Primo takım olunduktan sonra. 10 Mayıs’da tekrar kurulan The Colons, R-Truth’a saldırır. 21 Mayıs’ta Carlito, WWE’den ayrılır ve takım tekrar bozulmuş olur. 2010’da Primo, NXT’de PRO olarak duyurulur. Rookie olan AJ Lee’nin PRO’su olur. Fakat bu ilişki kısa bir süre sonra romantik bir hal alır. AJ ve Primo öpüşür. Bir süre sonra AJ, NXT’den elenir ve bu ilişki son bulur. 27 Ocak 2011’de Primo yine Heel olarak WWE Superstars’da boy gösterir. Zack Ryder’la takım olur ve David Hart Smith’le Yoshi Tatsu’yu mağlup eder. Ryder’la Primo artık DZP olarak takılır. "Down with Zack And Primo" demektir bu açılım. Fakat takım kurulduktan sonra yenilerek bir seri oluşturur. 11 Nisan’da Primo, debut yapan Sin Cara’yla karşılaşır ve mağlup olur.

Primo & Epico (2011–2013)[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Kasım’da yapılan Smackdown’da Primo, Hunico ve Epico’yla ortak olarak The Usos’a saldırır. Kuzen olan Epico ve Primo takım olarak devam ederken daha sonra Hunico çekilir. 17 Kasım’da yapılan WWE Superstars’da Epico ve Primo, The Usos’u mağlup eder. 2 isim takım olarak devam eder ve daha sonra Rosa Mendes menajer olarak katılır. 3 isim takım olarak büyük bir çıkış yakalar. TLC’de Epico ve Primo, Air Boom’la kemer için karşılaşır. Fakat Air Boom kazanan taraf olur.15 Ocak 2012’de Epico ve Primo, House Show’da Air Boom’u mağlup ederek yeni şampiyon olur. Daha sonra Raw’da bu 2 takım rövanş yapar ve yine Epico’yla Primo kazanır. Daha sonra Santino Marella&Jim Duggan, The Usos, Mason Ryan&Alex Riley gibi birkaç takım daha mağlup eder. 27 Şubat 2012'de RAW’da American Perfection ve Kofi&Truth’u mağlup ederek Tag Team Championship’i korur 2 isim. Wrestlemania’da Dark Match’de Tyson Kidd ve Justin Gabriel’ı mağlup eder. Fakat WM’dan sonra düşüş başlar. Takım, Big Show&Khali ve Santino&Zack’e mağlup olur. Bir süre sonra Backstage’de Abraham Washington, Epico ve Primo’yla anlaşır.Takım için yeni menajer olur. Fakat bir süre sonra Kofi Kingston, R-Truth’la takım olarak Epico ve Primo’yu mağlup edip yeni şampiyon olur.

Epico ve Primo bir süre takıldıktan sonra No Way Out’ta Contender olabilmek için şans yakalar. Primetime Players, The Usos ve Kidd&Gabriel’le karşılaşır. Fakat o maç Abraham Washington, Epico ve Primo’yu satar. Primetime Players kazanır ve maç bittikten sonra Abraham’la ortak olarak Epico ve Primo’yu pataklar. Bu 2 takım için yeni bir çekişme başlar. Smackdown’da Primetime Players’la karşılaşır Epico ve Primo. Primetime Players, Count Out olarak mağlup olur. Gelecek SD’da Backstage’de Epico ve Primo, Primetime Players’a saldırır ve çekişme büyümüş olur. Aralarındaki feud Superstars şovunda devam etti. Şovda Epico, Young'a yenildi ve Primo'da O'Neil'i yendi. Money in the Bank'te ise Primo ve Epico, Prime Time Players'ı mağlup etti. A.W.'nin Ağustos ayında WWE'den ayrılmasından sonra aralarındaki feud son buldu. Survivor Series'te Primo&Epico, Prime Time Players ve Tensai takım oldular ve Rey Mysterio, Sin Cara, Justin Gabriel, Tyson Kidd ve Brodus Clay'e karşı geleneksel takım maçına çıktılar ancak maçı kaybettiler. Primo&Epico ikilisi Ağustos 2012 tarihinden, 2013 yılının ilk SmackDown şovuna kadar maç kazanamadılar. Bu süreç içerisinde Primo 20, Epico'da 17 maç kaybetti. 9 Ocak 2013 tarihindeki NXT şovunda Epico&Primo ikilisi, Bo Dallas & Michael McGillicutty ikilisini mağlup ederek kazanamama serilerine son verdiler. Ancak, iki takım bu sefer NXT takım kemerleri için yapılan turnuvanın ilk turunda karşı karşıya geldiler. Bu maçı Dallas & McGillicutty ikilisi kazandı ve bir nevi intikamlarını aldılar.

Los Matadores (2013–2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Ağustos 2013 tarihli Raw'da Los Matadores adlı yeni bir takımın tanıtımı yapıldı. Daha sonra bu takımın üyelerinin Primo ve Epico olduğu anlaşıldı. İkisi maskeli matador olmuşlardı. Daha sonra 30 Eylül'deki Raw'da, Los Matadores iki İspanyol matador olarak ve yanlarında El Torito adlı maskot bir boğa ile debut yaptılar. Los Matadores debut maçlarında 3MB'yi yendi. Los Matadores, The Usos, RybAxel ve The Real Americans WrestleMania XXX'in pre-showunda takım kemerleri için elemeli bir maça çıktılar. Los Matadores başarılı olamadı ve maçtan elenen ilk takım oldu. Maçı ise Usos kazandı ve kemerlerini korudular. 23 Haziran'da WWE yaptığı açıklama ile hafta sonu yapılan live eventte Fernando'nun sakatlandığını duyurdu. Bunun üzerine, Diego ve El Torito Bo Dallas ile feuda başladı. Diego, Battleground şovunda sahipsiz IC için yapılan battle royale katıldı ancak Ryback tarafından elendi. 28 Temmuz'daki Raw'da Diego Fandango ile maça çıktı ve maçı kazandı. 9 Eylül'deki Main Event şovunda Los Matadores NXT takım şampiyonları Ascension ile karşılaştı ancak mağlup oldu. Mart 2015'te, Los Matadores mağlubiyet serilerini New Day'i yenerek sonlandırdı. Los Matadores daha sonra WrestleMania 31'in pre-showunda takım kemerleri için Fatal 4-Way maçına çıktılar ancak mağlup oldu. Diego daha sonra Andre the Giant Battle Royal'e katıldı ancak Kane tarafından elendi. Sonraki aylarda takım kemerleri için mücadele ettiler ancak daha sonra başaramadılar ve ayrıldılar.

The Shining Stars (2016–günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Nisan 2016 tarihli Raw şovunda, Primo ve Epico'nun kendi isimleri ile geri döneceği duyuruldu.

Güreşte[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Primo - WWE.com". WWE. 27 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2015. 
 2. ^ a b c d Mayer, Dominick. "3/10 ECW on Sci-Fi Report: Mayer's alt. perspective review of Primo vs. Morrison, Christian in the Bank". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2009. 
 3. ^ a b c Keller, Wade. "Keller's WWE Raw Report 7/20: Results, star ratings, thoughts, observations, nitpicks, quotebook". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2009. 
 4. ^ Bain, Jonathan. "Depth Perception 10/19: Champion Power Rankings and a Depth Chart of Their Contenders". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2009. 
 5. ^ a b Martin, Adam. "Superstars Results – 12/1/11". Wrestleview. 3 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2011. 
 6. ^ a b c Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; OWOW isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 7. ^ Fitterman, Harold. "WWE Superstars Report 7.5.2012 (Zack Ryder, Jack Swagger. Kofi Kingston, Alex Riley)". 22 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2012. 
 8. ^ a b c Tedesco, Mike. "Superstars Results – 1/28/10". Wrestleview. 2 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 9. ^ Los Matadores vs. Hunico & Camacho: WWE Superstars, Nov. 22, 2013 27 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. YouTube.com. Retrieved on July 15, 2014.
 10. ^ a b Trionfo, Richard. "WWE Superstars Report: Ryback gets fed; UsoS and the team of Primo and Epico Showcase the tag team division; and Mahal/Riley one more time". PWInsider. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2012. 
 11. ^ Errickson, Michael. "ERRICKSON'S WWE SUPERSTARS REPORT 1/13: New alt. perspective review of eight-man tag main event, Kim vs. Fox, Smackdown tag match". PW Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 12. ^ Trionfo, Richard. "WWE SMACKDOWN REPORT: REY RETURNS TO THE RING; DOES DOLPH CASH IN THE BRIEFCASE?; IS CHRISTIAN TRYING TO BE THE BEST MAN IN THE WEDDING OF THE CENTURY OF THE YEAR OF NEXT WEEK?; SANDOW SAVES US". PWInsider. 24 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2012. Primo with a version of Whisper in the Wind for a near fall. 
 13. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; AllWorld isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 14. ^ "Oh Puerto Rico (Legal Title)". Broadcast Music Incorporated. 1 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2010. 
 15. ^ "WWE The Music – A New Day, Volume 10 (Amazon MP3 Exclusive)". Amazon.com. 29 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2010. 
 16. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; FCWchampionships isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 17. ^ "Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2012". The Internet Wrestling Database. 8 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2012. 
 18. ^ "WWC Puerto Rican Heavyweight Title History". Wrestling Information Archive. 22 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2009. 
 19. ^ "Independent Wrestling Results – November 2004". Online World of Wrestling. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2008. 
 20. ^ "WWC World Junior Heavyweight Title History". Wrestling Information Archive. 9 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2009. 
 21. ^ "WWC tag team championships lineage". Wrestling-titles.com. 27 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2008. 
 22. ^ "Carlito and Primo's first World Tag Team Championship reign". WWE. 6 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2009. 
 23. ^ "Carlito & Primo Colon's first reign". World Wrestling Entertainment. 6 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2008. 
 24. ^ "Primp & Epico's first reign". WWE. 22 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]