Primary rate interface

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Primary Rate Interface (PRI)

64 kbps'lik kanallara sahip olan bir ISDN servisidir.

Kuzey Amerika ve Japonya'da 23 adet B ve bir adet D kanalından oluşan T1 sistemi kullanılır. Avrupa, Avustralya ve dünyanın kalan bölgelerinin çoğunda ise 30 adet B, 1 adet senkronizasyon ve 1 adet D kanalından oluşan E1 sistemi kullanılmaktadır. B kanalları ses ve veri iletimi için kullanılırken D kanalı ise işaretleşme için kullanılır.

ISDN'de iki seviye de hizmet sunulur. ev ve küçük işletmeler için kullanılan Basic Rate Interface (BRI) ve daha büyük kullanıcılar için Primary Rate Interface (PRI). BRI 2 adet 64 kbps'lik ses ve veri kanalı ile 1 adet 16 kbps'lik D kanalından oluşur. Dolayısı ile bir BRI kullanıcısı toplamda max 128 kbps'lik bir iletişim hattına sahiptir. PRI kullanıcıları ise; T1 sisteminde 23 adet 64 kbps'lik ses ve veri kanalı ile 64 kbps'lik D kanalına; E1 sisteminde ise 30 adet 64 kbps'lik ses ve veri kanalı ile 64 kbps'lik D kanalına sahiptir. Sonuçta T1 sistemini kullanan bir kullanıcı toplamda 1.544 Mbps, E1 sistemini kullanan bir kullanıcı da toplamda 2.048 Mbps'lık iletişim kapasitesine sahiptir.

Telekom santrallerinde PRI hatlar TDM teknolojisini destekleyen modemler ile taşınır, bu modemlerin kullanıcı arayüzü TDM teknolojisini kullanan G.703/G.704 standartlarını destekleyen E1 olarak da adlandırılan portlardır. Bu modemler uzak lokasyona data transmisyon işlemini simetrik DSL olan HDSL ya da SHDSL teknolojileri ile yapar.