Primary Colors (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Primary Colors Mike Nichols tarafından yönetilen 1998 Amerikan yapımı komedi-drama filmidir. Senaryosu Elaine May tarafından <i id="mwEQ">Primary Colors: Bir Siyaset Romanı</i> ismindeki bir romandan uyarlanmıştır. Roman, 1992 yılında Bill Clinton’ın ilk başkanlık kampanyası hakkındaydı ve aslen anonim yayınlandı, fakat 1996 yılında bir gazeteci tarafından yazıldığı ortaya çıktı. Yazarı Joe Klein Clinton'un Newsweek için kampanyasını takip eden kişidir.[1][2] Filmde John Travolta, Emma Thompson, Billy Bob Thornton, Kathy Bates, Maura Tierney, Larry Hagman ve Adrian Lester rol aldı.

Eleştirmenlerce beğenildi ama gişede başarılı olamadı. 65 milyon dolar bütçeye karşılık 52 milyon dolar kazandı. Bates performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterildi ve May En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü'ne aday gösterildi.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David Lauter (15 Mart 1998). "What the Movie Gets —and What It Doesn't". Los Angeles Times. 9 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2011. 
  2. ^ Faye Fiore (2 Mart 1998). "Just What He Didn't Need Right Now; Movies: Will 'Primary Colors,' a thinly veiled slice of presidential life, hurt or help Bill Clinton?". Los Angeles Times. 4 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]