İçeriğe atla

Pretty Little Liars (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pretty Little Liars
FormatTelevizyon dizisi
TürDram, gizem, gerilim
YönetmenArlene Sanford
Tamer Laddy
Francesca Rollins
Jonell Lennon
BaşrolTroian Bellisario
Ashley Benson
Tyler Blackburn
Holly Marie Combs
Lucy Hale
Ian Harding
Lindsey Shaw
Laura Leighton
Shay Mitchell
Sasha Pieterse
Janel Parrish
Açılış müziğiThe Pierces - Secret
ÜlkeAmerika
Diliİngilizce
Sezon sayısı7
Bölüm sayısı160
Yapım
MekânRosewood
Gösterim süresi43 dk.
Yapım şirketiAlloy Entertainment, Warner Bros Television, Warner Horizon Television
Yayın bilgileri
KanalFreeform (Orijinal)
Fox Life, tv2 & Sony Channel (Türkiye) (Türkiye)

Pretty Little Liars, Sara Shepard'ın 2006 yılında yayımladığı aynı isimli romanından uyarlanmış bir freeform dizisidir. 8 Haziran 2010'da yayınlanmaya başlanmış olan dizi 27 Haziran 2017 tarihinde ölüm bizi ayırana dek isimli 7. sezon 20. bölümü ile sona ermiştir.

5. sezonunun ilk bölümüyle yayınlandığı ülkede reyting rekoru kırmıştır. Dizi yayınlanırken Twitter'da 1.9 milyon tweet atılmış ve bu sayı diziyi yayınlandığı sırada hakkında en fazla Twitter'da bahsedilen dizi rekorunun sahibi yapmıştır.

Bir arkadaş grubundaki 5 kızı anlatır - Spencer Hastings, Hanna Marin, Aria Montgomery, Emily Fields ve Alison DiLaurentis. Bir pijama partisinde Alison kaybolur ve hiçbir yerde bulunamaz. 1 yıl sonra cesedi eskiden yaşadığı evin arkasında görülür. Cesedi bulununca diğer dört kız "A" adlı anonim birinden mesajlar alır, bunlar sadece Alison'ın bildiği sırları içeren mesajlardır. Cenaze töreninden sonra bile mesajlar almaya devam ederler. Ve bu sayede tekrar bir araya gelirler.

Oyuncular ve karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]
Tatlı Küçük Yalancılar dizisi ana karakterleri
Aktör Karakter Sezon
Tatlı Küçük Yalancılar (sezon 1)|1
Lucy Hale Aria Montgomery Ana Karakter
Ian Harding Ezra Fitz/Fitzgereald Ana Karakter
Troian Bellisario Spencer Hastings Ana Karakter
Keegan Allen Toby Cavanaugh Ana Karakter
Ashley Benson Hanna Marin Ana Karakter
Sasha Pieterse Alison DiLaurentis Ana Karakter
Shay Mitchell Emily Fields Ana Karakter
Tyler Blackburn Caleb Rivers Yardımcı Karater
Tammin Sursok Jenna Marshall Yardımcı Karater
Lesley Fera Veronica Hastings Yardımcı Karakter
Ryan Merriman Ian Thomas Yardımcı Karakter
Laura Leighton Ashley Marin Yardımcı Karakter
Chad Lowe Byron Montgomery Yardımcı Karakter

Troian Bellisario, Spencer Hastings, grubun en zeki ve başarılı kızını canlandırıyor. Spencer iyi biri fakat ablasının erkek arkadaşlarını kendine çektiği için ailesi ve ablasıyla ilgili bir takım problemleri var. Dizide ablasının sevgilisi olan Ian ile öpüştüğü için Alison tarafından tehdit ediliyor. Alison'ın ölümü hakkında en çok araştırma yapan karakter. İlk sezonun bitişine doğru Alison'ın katili sanılan Toby ile ilişki yaşamaya başlıyor. 5.sezon 12.bölümde Alison'ın verdiği yalan ifade nedeniyle tutuklanmıştır. Sonra geri çıkmıştır.

Lucy Hale, Aria Montgomery, Alison'ın en çok sevdiği grup üyelerinden biri. Alison'ın cesedi bulunmadan önce Rosewood'a geri dönüyor ve Ezra adında kendisinden oldukça büyük bir adamla ilişki yaşamaya başlıyor. Daha sonra bu adamın kendisinin yeni öğretmeni olacağını öğreniyor ve ilişkisini gizli yaşamaya devam ediyor. Daha önce çok erkek arkadaşı olmamış bu yüzden Ezra'yı kaybetmemek için elinden geleni yapıyor. 2.sezonda da Alison'un erkek kardeşi Jason'a karşı bir şeyler hissediyor. Ama Ezra'dan vazgeçemiyor.

Ashley Benson, Hanna Marin, Alison varken aşırı şişman olan ve bundan dolayı kendisiyle sorunu olan bir karakteri canlandırıyor. Hanna strese girdiği zaman yemek yiyen ve bu huyunu hiç sevmeyen bir karakterken Alison'ın da desteğiyle yediklerini kusmaya ve incelmeye başlıyor. Alison kaybolduktan sonra okulun en popüler kızı oluyor. Sean adlı biriyle çıkıyor fakat onunla cinsel ilişkiye girmek istediği ve bunu gerçekleştiremediği için ilişkisinden memnun değil. Daha sonra Caleb adında bir sevgilisi oluyor fakat onun Jenna'nın tuttuğu bir casus olduğunu anlayınca ilişkisini bitiriyor. Ama sonra ona bir şans daha veriyor. Grubun en zayıf ve duygusal üyesi.

Shay Mitchell, Emily Fields, yüzücü ve sportmen bir karakteri canlandırıyor. Emily, eşcinsel ve Alison'dan hoşlanan bir kız. Alison kaybolduktan sonra Maya adlı bir kızla ilişki yaşamaya başlıyor. Babasının komutan olmasından dolayı baskı hisseden ve eşcinsel olduğunu açıklayamayan bir kız. Çevreden olumsuz tepkiler alıyor ve ne kadar kişiliğini değiştirmek istese de başaramıyor. Alison'ı hem arkadaş hem sevgili yönünden seven bir insan. Alison tarafından bir kez öpülüyor fakat Alison erkeklerden hoşlandığı ve Emily'i geri çevirdiği için Emily hem Alison'a kızgın hem de onu en çok geri isteyen grup üyesi.

Sasha Pieterse, Alison DiLaurentis, grubun lideri ve muhteşem bir güzelliğe sahip olan bir kızı canlandırıyor. Kızları istediği gibi yöneten ve onlara kötülük aşılamaya çalışan bir karakter. Okulun en popüler kızı. Bir gün kızlarla yaptıkları pijama partisinde gizemli bir şekilde kayboluyor ve bir yıl sonra Maya'nın evinin (DiLaurentis ailesinin eski evinde bahçedeki tenis sahası inşaatında) bulunur. En başta cesedin Alisona ait olduğu düşünülmektedir fakat 4.sezonda yaşanan birtakım olaylar beraberinde cesedi mezardan çıkartıp tekrar inceleme kararı alınmıştır. Çalışmalar sonucunda cesedin Bethany Young adlı bir genç kıza aittir (5.sezon 5.bölüm). Bethany'nin katili ise Melissa Hastings'dir. Mona Vanderwaal'ı öldürmekten tutuklanmıştır (5.sezon 24.bölüm) Fakat tekrar çıkmıştır. Daha sonra yani 6. Sezonda bir kardeşi (Charles Dilaurentis) olduğunu öğrenmiş ve daha sonra bu kardeşinin A olduğunu öğrenmiştir. Dizinin 6. sezonunda da öğretmen olmuştur ve A olan kardeşini kaybetmiştir.

Tammin Sursok, Jenna Marshall, adlı kör bir kızı canlandırıyor. Güzel yeşil gözleri var. Alison'un Jenna'nın evine bir fişek atmasıyla kör olmuş ve Rosewooddan ayrılarak körlere özel bir okula gitmiş fakat daha sonra Alison'un cenazesi için geri dönmüştür.Toby Cavanaugh'un üvey kız kardeşidir. 2. sezonda gözleri açılmıştır fakat tekrar kör olmuştur.

Keegan Allen,Toby Cavanaugh, Jenna Marshall'ın üvey kardeşi. Koyu mavi gözlü ve kumraldır. Alison onu bir gün onu onları gözetlerken yakalar ve ona bir ders vermek ister. Toby o sıralarda fişeklerle ilgilendiği için Alison arkadaşlarıyla ağaç evine bir fişek ateşlemeyi planlarlar. Alison aşağı inip fişeği ateşleyecekken Toby'nin üvey kardeşi Jenna'yı taciz ettiğini görür bu yüzden fişeği yanlışlıkla (bilerek) Jennaya atar. Toby bunu görüp "Senin yaptığını gördüm" der. Alison ise şantaj yaparak "Bende senin yaptığını gördüm" der bu yüzden Toby suçu itiraf edip bir ıslahevine gönderilir. Alison DiLaurentisin cesedi bulunduktan sonra cenazeye katılır ve bu onu bir numaralı şüpheli yapar. Emily Fields'ı erkek arkadaşı Ben'den kurtardıktan sonra arkadaş olurlar. Spencer ile çıkmaktadır.

Ian Harding, Ezra Fitz, edebiyat öğretmenidir. 1.sezondan itibaren oynamaktadır. Mavi gözlü ve kahverengi saçlıdır.1.sezon 1.bölümden itibaren Aria Montomery ile çıkmaya başlarlar.Her ne kadar saklasalar da Aria'nın ailesi öğrenir ve Ezradan uzak tutmaya çalışırlar.Fakat işe yaramayacaktır.Tüm zorluklara rağmen ilişilerini devam ettireceklerdir. 4.sezonda Aria ile yakınlaşmasının sebebi ortaya çıkar. Ezra Fitz adını duyurmak için yakaladığı fırsatı değerlendirmek ister.

Tyler Blackburn,Caleb Rivers, Hanna Marin ile yaşadığı ilişki ile okulda tanınır. Hackleme işinde A kişisini zor duruma getirmiştir. Zamanla dizide ve kızların arasında güvenilir bir yer kazanır.

A Alison'ın Emily, Aria, Hanna ve Spencer hakkında bildiği tüm sırları bilen ve kim olduğu henüz bilinmeyen şahıs. 3.sezona kadar gelen süreçte Mona'nın A olduğu ortaya çıkmıştır ama daha sonra A kişisinin tek bir kişi olmayıp grup oldukları anlaşılmıştır. 3.sezonun 12. bölümünün sonuna göre Toby de A takımındadır.Fakat sonradan onun, kızları korumak için takıma girdiği anlaşılır. 4. sezonun ilk bölümünde Mona, Lucas'ın da A takımında olduğunu söyler. Red Coat olarak bildiğimiz kırmızı paltolu ve kızları izleyen, kim olduğunu bilmediğimiz şahıs A' ya yardım etmektedir. 6.sezon 10.bölümde Red Coat'ın Sara Harvey olduğu açıklanmıştır Sara Harvey ayrıca A in diğer yardımcısı olan Karaduldur Daha sonra 4. sezonun 12. bölümünde Ezra'nın da bu takıma dahil olduğu anlaşılmıştır.Sonra Ezra'nın A Takımında olmadığı sadece Alison ile ilgili bir kitap yazdığı ortaya çıkar. Cece Drake de aynı zamanda A Takımındadır.5. Sezon 25. Bölümde A'nın, Alison' ın öz abisi Charles DiLaurentis olduğu öğrenilmiştir. 6.sezon 10.bölümde Charles DiLaurentis in yani A in Alison'ın yakın arkadaşlarından biri olan Cece Drake olduğu açıklanmıştır. Bölüme göre Cece yani Charles garip tavırlarından dolayı aileden dışlanmış ve Radley akıl hastanesine kapatılmıştır. Erkek olmasına rağmen kız olma isteği olduğu için annesi Bayan DiLaurentis'in yardımları ve desteğiyle bir çeşit operasyondan geçmiş ve cinsiyet değiştirip Cece Drake olmuştur. Alison'ın kayıp olduğu gece kafasına vuran oydu ama amacı asla Alison'ı incitmek değildi o gece Cecenin Radley arkadaşı Bethany Youngta kaçmıştı ve kaçma amacı Alisona zarar vermekti. Bethany Alison ile o gece aynı kıyafetleri giydiği için Cece gördüğü kişiyi Bethany sandı ve kafasına taşla vurdu. O gece Bethany öldürüldü. Bethany'i öldüren Monaydı. Melissa cesedi görünce Mona çoktan gitmişti ve Melissada kız kardeşi Spencer'ın öldürdüğünü düşündüğü için Bethany'i gömdü. Aslında en başta A Monaydı ama Cece A oyununu Mona Radleye yatırıldığında Monadan çaldı ve yeni ekibiyle başa geçti. 6.sezon 10.bölümde Cece A oyununu bitirdiğini söylemiştir. Dizi artık yepyeni bir kötü karakterle devam edecektir. Cece Drake kim olduğu henüz bilinmeyen bir kişi tarafından öldürülmüştür(6.sezon 11.bölüm)

Dizi A.D(UberA) ismiyle kim olduğu henüz bilinmeyen yeni bir kötü karakter ile devam ediyor

Janel Parrish, Mona Vanderwaal 1. ve 2. sezonda Hanna'nın en yakın arkadaşıdır. 2.sezonun final bölümünde A olduğu ortaya çıkar. 3.sezonda akıl hastanesine girmiştir. 5.sezon 12.bölümde A (Kesin bir bilgi yok) tarafından öldürülmüştür.5. Sezon 25. Bölümde yaşadığı ve A'nın onu, A'nın oyuncak evinde tuttuğu öğrenilmiştir.

Dizinin Türkiye'de Tatlı Küçük Yalancılar adı altında Burak Deniz, Bensu Soral, Şükrü Özyıldız, Melisa Şenolsun, Dilan Çiçek Deniz gibi isimlerin bulunduğu 13 bölüm süren bir uyarlaması bulunmaktadır.

Bölüm listesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Sezon (2010-2011)

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. Pilot
 2. The Jenna Thing
 3. To Kill A Mocking Girl
 4. Can You Hear Me Now?
 5. Reality Bites Me
 6. There's No Place Like Homecoming
 7. The Homecoming Hangover
 8. Please, Do Talk About Me When I'm Gone
 9. The Perfect Storm
 10. Moments Later
 11. Salt Meets Wound
 12. Know Your Frenemies
 13. Careful What You Wish For
 14. If at First You Don't Succeed, Lie, Lie Again
 15. Je Suis Une Amie
 16. The New Normal
 17. The Badass Seed
 18. A Person of Interest
 19. Someone to Watch Over Me
 20. Monsters in the End
 21. For Whom the Bell Tolls

İkinci Sezon (2011-2012)

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. It's Alive
 2. The Goodbye Look
 3. My Name Is Trouble
 4. Blind Dates
 5. The Devil You Know
 6. Never Letting Go
 7. Surface Tension
 8. Save the Date
 9. Picture This
 10. Touched by an A-ngel
 11. I Must Confess
 12. Over My Dead Body
 13. The First Secret
 14. Through Many Dangers, Toils and Snares
 15. A Hot Piece of A
 16. Let the Water Hold Me Down
 17. Blond Leading the Blind
 18. A Kiss Before Lying
 19. The Naked Truth
 20. Ctrl:A
 21. Breaking the Code
 22. Father Knows Best
 23. Eye of the Beholder
 24. If These Dolls Could Talk
 25. unmAsked

Üçüncü Sezon (2012-2013)

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. It Happened 'That Night'
 2. Blood Is the New Black
 3. Kingdom of the Blind
 4. Birds of a Feather
 5. That Girl Is Poison
 6. The Remains of the A
 7. Crazy
 8. Stolen Kisses
 9. The Kahn Game
 10. What Lies Beneath
 11. Single Fright Female
 12. The Lady Killer
 13. This Is a Dark Ride
 14. She's Better Now
 15. Mona-Mania
 16. Misery Loves Company
 17. Out of the Frying Pan,In..
 18. Death to Me
 19. What Becomes of the Broke..
 20. Hot Water
 21. Out of Sight,Out of Mind
 22. Will the Circle be Unbrok..
 23. I'm your Puppet
 24. A Dangerous Game