Pozitronik beyin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bir Pozitronik beyin aslında bilim kurgu yazarı Isaac Asimov (1920-1992) tarafından tasarlanan kurgu-bilimsel bir teknolojik cihazdır.).[1][2] Onun rolü, bir robot için bir merkezi bilgisayar olarak hizmet etmektir, ve belirsiz bir şekilde insanlara tanınabilir bir bilinç formu ile bunu sağlar. Asimov 1939 ve 1940 yılında yaptığı ilk robot hikâyeleri yazdı, pozitron bir yeni keşfedilen parçacık oldu ve böylece vızıltı sözcük pozitronik - elektronik benzerliğiyle icat-popüler bilim kavramına çağdaş bir parlaklık ekledi.

Kavramsal bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Asimov kendi altyapı platin ve iridyum alaşımından oluştuğunu iddia etmek dışında pozitronik beyinlerinin teknik detayları hakkında belirsiz kalmıştır . Onların radyasyona karşı çok hassas olması ve görünüşe göre uçucu bellek tipine ( depolama robotlar " canlı " beyinleri tutarak bir güç kaynağı gerekli beri ) sahip olması gerektiği söyleniyor. Asimov hikâyelerinin odağı robotların yazılımına doğru daha yönetti - böyle Robotik Üç Kanunları gibi - donanım içine bu uygulanmıştır,Üç Kural olmadan pozitronik beyni oluşturmak için onun öykülerinde belirtildiği gibi,bu beynin kendisini yeniden tasarlamak için yıllar geçirmek gerekli olurdu .

Pozitronik beynin önemli noktası ise , robotları kırılgan yapmak oldu . Pozitron anti- elektron olduğu için, (örneğin bir pil gibi) herhangi bir basit bir elektron kaynağı kolayca hatalı gitmiş bir robot yok etmek için kullanılabilir. bu Asimovun Çelik Mağaralar notları Caves of Steel . Bu nokta çok daha sonraki yazarlar tarafından kaçırılmış görünüyor Dünya ve ABD Robotlar tarafından onların gelişimi üzerinde yaptığı robotik öyküler içinde , Asimovun Pozitronik beyni bir çizim cihazından daha az ve incelenmeye değer bir teknolojik üründen daha fazladır .

Bunlar matematik ile birlikte mantık ve psikoloji bilimi uygulanarak çözümlenir , Dr Susan Calvin , ABD Robotların Başkanı Robopsychologist olmanın yüce çözüm bulucudur . Üç Kanunlar da beyin gelişmişliği açısından bir darboğaz vardır . Dünya ekonomisi ,çok karmaşık beyinleri ilk Kanunu yorumlamak işlemek için tasarlanmış anlamda tek bir insana karşı insanlığı kapsayacak şekilde genişletildi ; Robotlar ve İmparatorluğu gibi Asimov sonraki eserlerinde bu "sıfırıncı Yasası" olarak adlandırılır . Üç Kanunlar için robot deneyimsiz ve/veya kötü niyetli kullanıcılar tarafından belirlenen çelişkili potansiyelleri kaynaklanan davranış ikilemler robotlar konusunda Asimov hikâyeler toplu makyajdır . Bir robot kontrol devresi olmanın aksine , bir hesaplama makinesi olarak yapılmış en az bir beyin,bu tamamen Üç Yasalar inhibe olmadan zor sorunları çözmeyi başardı, böylece esnek , çocuksu bir kişiliğe sahip olacak şekilde tasarlandı . Dünya ekonomisi nezaret için oluşturulan ihtisas beyinlerinin hiçbir kişiliğe sahip olmadığı belirtilmiştir . Belirli koşullar altında,üç Yasalar gerçek robot tasarım değişikliği ile ortadan kaldırılabilmektedir

  • Yeterince düşük değeri olan Robotlar için Üçüncü Kanun silinmiş olabilir;onların zararından kendinizi korumak zorunda değilsiniz, ve beyin boyutu yarı yarıya azaltılabilir.
  • Robotlar İkinci Kanunu silinmiş olması için bir insanın emri gerekmez , ve bu nedenle Üçüncü Kanunu kullanmadan, yeniden daha küçük beyinler gerektirilebilir.
  • Atılabilir Robotlar,Bir insandan emir almaz ve bir insana zarar vermesi mümkün değildir , hatta Birinci Kanunu gereksiz olabilir .Pozitronik devresinin gelişmişliği rahatça bir böceğin kafatası içinde uygun olabilir kadar küçük bir beyin vermektedir .Yukarıda belirtilen son türü Robotlar çağdaş endüstriyel robot uygulamalarına paralel doğrudan insan güvenliği için bir endişe , Yaşayan robotlar emniyet sensörleri ve sistemleri içeriyor (Birinci Kanun zayıf bir formu;robot kullanmak için güvenli bir araçtır, ama Asimov kendi hikâyelerinde örtülü hayır " yargı "sı vardır ).

Allen'in üçlemesinde[değiştir | kaynağı değiştir]

Birkaç robot hikayesi Asimov'un ölümünden sonra birkaç diğer yazar tarafından yazıldı. örneğin ,Roger MacBride Allen'in Caliban trilojisi içinde, bir Spacer Gubber Anshaw adlı robotikçi çekimsel beyin icat eder. geleneksel pozitronik tasarımlar üzerine gelişmiş kapasiteler, ancak geleneğin güçlü etkisi robotik laboratuvarlarında yapılan Anshaw'ın çalışmalarını reddeder. Sadece bir robotikçi, Fredda Leving, gravitonikleri benimsemeyi seçer, çünkü ona Üç Kanunlara alternatifler keşfetmeye verilebilecek bir boş bir liste sunuyor. Onlar Daha önceki araştırmalara yüzyıllardır bağımlı olmadığından,,Kanunların varyasyonları,ya da hiç Kanunlarda belirtilmeyen hatta boş yollar yerçekimsel beyinleri standart Kanunlar ile programlayabilir.

Diğer kurgu ve filmlerde Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Star Trek[değiştir | kaynağı değiştir]

"Star Trek" serisi "nden birkaç kurgusal karakterler Yeni nesil serisinden " Teğmen komutan Data,onun " anne"si Julianna Soong Tainer,ve kardeşleri Lore ve B-4— Dr. Noonien Soong tarafından oluşturulan pozitronik beyinleri ile donatılmıştır. Pozitronik beyin “Zamanın Oku, Bölüm 1” de L tipi bir faz ayırıcı amplifikatörü ve kendi Data türü bir R tipi ile donatılmış olduğu açıklanıyor Bölüm "Koordinatör" , Data ile benzer ama biraz daha karmaşık beyin ile Lal adında bir yavru oluşturur .Kısa bir süre sonra da umut verici gelişmeler gösterir ama o duygu ve diğer insan davranışlarında ustalaşamamıştır. ama Data'dan Yıldız Filosunu ayırmak istediğini söyledikten kısa bir süre sonra bir "hızlı pozitronik çağlayan başarısızlıktan" ölür ( Gerçekte,Asimov "pozitronik" terimini [kaynak belirtilmeli]). seçerken o sadece bir " bilimsel" bir sondaj kelime olduğunu kabul etmesine rağmen )Datalore bölümünde Asimovun rüyası olarak Teğmen Natasha Yar pozitronik beyin anlamına gelir. Lore kötü niyetli olduğu ve Data bağımsız bir varlık olduğu için ,Tashanın sadece Robotik Kanunlarından kaynak alması olası değildir " Kardeşler " Bölümünde hem Lore ve hem Data androidlerin öncesinde (ve / veya android parçalar ) bir numarasız miktarı gösteriyor Bunda da her son bir gelişme üzerinde olmak üzere bazı form veya biçimde pozitronik beyinlere sahip olduğu varsayılır. Bu androidler hiçbiri Asimov'un robot yasaları tarafından kısıtlanmamaktadırlar, Lore, etik ve ahlaktan yoksun, ayrım gözetmeksizin öldürüyor. Data, onun eylemleri onun yaratıcısı tarafından sağlanan etik programlama ile sınırlı olsa da kesinlikle gerekli olduğu durumlarda öldürme yeteneğine sahiptir. "Pozitronik implantlar" Derin Uzay 9.bölüm "Yaşam Desteği" in Vedek Bareil'in beyninde kayıp işlev yerine kullanılmıştır.

Bıçak Sırtı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ibaresi "Pozitronik beyin" Bıçak Sırtı senaryonun tanıtım malzemesi içinde "Pozitronik beyin" ibaresi görüntülenir, ama son filmde kullanılmamıştır [kaynak belirtilmeli].

Bir zamanlar... Uzay[değiştir | kaynağı değiştir]

Animasyon bilim-kurgu serisi Bir Zamanlar...Uzay pozitronik beyniyle, Métro ile bir android sahiptir.

Perry Rhodan[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman bilim kurgu Perry Rhodan serisi içinde, pozitronik beyinlerin (Almanca: Positroniken) ana bilgisayarı teknolojidir,ancak artan hiperempedans artışı nedeniyle çalışma durdurulur. uzunca bir süre için onlardan daha güçlü Syntronics ile değiştirlir.NATHAN denilen En güçlü Pozitronik beyin Dünya'nın ayının büyük kısmını kapsar. ( NATHAN dahil) büyük bilgisayarların birçoğu yanı sıra Posbis'in ırkı onlara duyarlı varlıklardır ve yaratıcılık veriyor, elektronik beyin ile biyolojik bir bileşeni birleştirebilirsiniz.

I, Robot, 2004 Film[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yapımı içinde robotlar I, Robot (Isaac Asimov öykülerinden birkaçına dayalı) pozitronik beyinler var. Sonny, filmin ana karakterlerinden biri, iki ayrı pozitronik beyin—- ikinci olarak bir pozitronik "kalp" —-bu nedenle filmde diğer robotlar yok kendisini yok etme açık seçeneği vardır. Sonny de ve Robotik üç Kanunlarının bağımsızlığı yanlış ve doğruyu hissetme ve duygularını geliştirme olasılığı var, onları itaat değil seçme yeteneğine sahiptir. film aynı zamanda devasa bir pozitronik beyin VIKI üç Yasalar ile bağlıdır.Yasaların yorumlanması VIKI doğrudan sıfırıncı kanunun bir uygulamada bir bütün olarak insanlık düzenini korumak için insanlara zarar verme olanağı sağlar.

İki Yüz Yıllık Adam[değiştir | kaynağı değiştir]

1999 filminin içinde robotlar (Asimov öykülerinden birine dayalı) İki Yüz Yıllık Adam da ana karakteri Andrew, böyle bir yaratıcılık gibi insan özelliklerini yaşamaya başlar bir NDR serisi robot dahil pozitronik beyinleri var. Andrew böylece isteyerek ölümsüzlüğü terk eder, onun pozitronik beynin "çürümesine" olanak sağlar , o sadece bir insan olduğunu açıklar. Bu olay dolayısıyla başlık, onun yaratılışının iki yüzüncü yıldönümü üzerinde yer alır

Şeytanın sayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şeytanın sayısı Robert A. Heinlein tarafından 1980 içinde yayınlandı, pozitronik beyinler Dora için bir tehdit altında yedeği olarak bölüm 46'da şöyle bir sözüdür,Heinlein'ın kitabının diğer çeşitlerinden Bir uzay gemisinin bilgisayarı,Duvarlar aracılığıyla yürüyen kedi içerir.

Tiny Tank[değiştir | kaynağı değiştir]

PlayStation oyun itibari kahramanı Tiny Tank onun savaş işlevlere hizmet insanlarda onun üstünlüğünü kanıtlamak için tasarlanmış bir reklam kampanyası müdürü ile olan çok komik bağımsız değişkenlerin birinde ortaya çıkan bir pozitronik beyni vardır.

Yıldız Savaşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız savaşlarında Michael Reaves tarafından yazılmış Jedi Alacakaranlığı romanı .o ana karakterler (I-Beş adında bir protokol droid) birinin pozitronik beyni var bu sayfada 46 söz edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Memoryalpha Şablon:Robot series