Poyang Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Poyang Gölü
鄱阳湖
Poyang Gölü鄱阳湖 - Poyang Gölü'nün uydu görüntüsü
Poyang Gölü'nün uydu görüntüsü
Konum Çin Halk Cumhuriyeti Çin
Yüzölçümü 3.600 km²

Poyang Gölü (Çince: 鄱阳湖), Çin'de Jiangxi yönetim bölgesinin kuzey kesiminde büyük göl. Çin'deki en büyük tatlı su gölüdür.[1]

Yangtze Nehrinin güneyindeki bir çöküntüde yer alır. Başta Gan Nehri olmak üzere çeşitli nehirlerle beslenir. Sularını Yangtze Nehrine boşaltır. En geniş bölümünde kuzeyden güneye yaklaşık 150 km, doğudan batıya da 30 km boyunca uzanır. Kurak mevsimde yer yer suyollarının geçtiği ve köyleri barındıran çok sayıda tepenin yükseldiği dev bir bataklık görünümünü alır. Kabarma zamanlarında her tarafı suların basmasıyla tepeler adalara dönüşür. Taşkın zamanlarında Yangtze'nin fazla suları gölde toplanır. Birkaç yüzyıldan beri sürekli mille dolan gölün çevresinde yaz aylarında bile geniş bir bataklık kuşağı bulunur. Gölün bıraktığı tortularla kaplı alanlar ıslah edilerek tarıma açılmıştır.

Poyang Gölü, Yingzigou olarak bilinen dar bir geçitle ikiye ayrılır. Kuzey bölümü bazen Loxing Gölü, çok daha büyük olan güney bölümü de Ziding ya da Gongding Gölü olarak anılır. Poyang'ın toplam alanı 3.600 km² olmakla birlikte, bazen 8 m'ye varan su düzeyi farkları yüzünden kesin ölçüm yapmak olanaksızdır.

Poyang Gölü, Çin resminin gözde konularından biridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]