Potomac Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Potomac Nehri
Great Falls'un kış görüntüsü
Great Falls'un kış görüntüsü
Genel bilgiler
Kaynak Apalaş Dağları
Kaynak rakımı 933 m
Ağız Chesapeake körfezi
Ağız rakımı 0
Uzunluk 652 km
Havza alanı 38,073 km²
Debi 306 m³/s

Potomac Irmağı, ABD'nin ortadoğu kesiminde ırmak.

Potomac Irmağı ve Su toplama havzası

Batı Virjinya'daki Apalaş Dağlarından doğan Kuzey ve Güney kollarının Maryland eyaletindeki Cumberland kentinde birleşmesiyle oluşur. Güneydoğuya doğru akarak Washington'u geçtikten sonra Chesapeake Körfezine dökülür. Su toplama havzası yaklaşık 38,000 km²'dir. Toplam uzunluğu 665 km'dir ve yaklaşık 1/3'lük kesimi gelgit olayının etkisindedir.

Potomac, Kuzey Kolu'yla birlikte, Batı Virjinya'daki kaynağından Harpers Ferry'e kadar Maryland ile Batı Virjinya arasındaki sınır, buradan denize döküldüğü yere kadar da Maryland ile Virginia arasındaki sınırı çizer. Başlıca kolları Shenandoah, Monocacy ve Anascostia'dır. Washington'a kadar ulaşıma elverişli olan ırmak, daha yukarıdaki Piedmont bölgesinde bir dizi ivinti ve çavlan oluşturur; bunların en önemlisi 11 metre yüksekliğindeki Büyük Çavlandır.

Güzel manzarasıyla da tanınan Potomac tarihsel bakımdan da büyük önem taşır. Potomac'a koşut uzanan Chesapeake ve Ohio kanallarının Georgetown'dan Cumberland'e kadar olan bölümü 1850'de tamamlandı. 1920'lerin başlarında trafiğe kapanan kanal bir gezinti alanı olma özelliğini bugün de korumaktadır.