Post-teizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Post-teizm, bir tanrıya olan inancın insan gelişiminin önceki bir aşamasına ait olduğu ve bu nedenle teizm ve ateizm ayrımının geçerliliğini yitirdiğine yönelik inançtır. Bu inanç tanrısızlığın bir çeşididir. Terim liberal Hristiyanlıkta ve Hristiyanlık sonrası dönemde görünmektedir.

Menşei[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank Hugh Foster, 1918'deki bir konferansta modern kültürün, insanlığın daha önce Tanrı'ya yansıtılan faillik ve yaratıcılık güçlerini ele geçirdiği "teistik sonrası bir aşamaya" ulaştığını söylemiştir.[1]

Denys Turner, Karl Marx'ın teizme karşı ateizmi seçmediğini ancak The Essence of Christian'daki ikili Feuerbachçı seçimi tamamen reddettiğini savunur. Bu, post-teist olmakla birlikte aynı zamanda zorunlu olarak post-ateist olan bir konumdur.[2] Bir noktada Marx, "'ateizm' etiketinin daha az önemsiz olması gerektiğini" savundu ve "din kendi içinde içeriksizdir, varlığını cennete değil dünyaya borçludur ve çarpık gerçekliğin ortadan kaldırılmasıyla, teorisi olan, kendi kendine çökecektir" cümlesinde ısrar eder.[3]

İlgili fikirler, Friedrich Nietzsche'nin "Tanrı öldü" beyanını ve Paul Tillich veya Pema Chödrön'ün transteizmini de içerir.

Önemli post-teistler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar ve referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gary J. Dorrien, The Making of American Liberal Theology: Idealism, Realism, and Modernity, 1900-1950 (2003), 978-0-664-22355-7, p. 177f.
  2. ^ D. Turner, "Religion: Illusions and liberation", in: Terrell Carver (ed), The Cambridge Companion to Marx (1991), 978-0-521-36694-6, p. 337.
  3. ^ "Karl Marx, Letter from Marx to Arnold Ruge In Dresden (1842)". 27 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2023. 

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]