Portre (hikâye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

" Portre " ( RusçaПортрет) Nikolay Gogol'un 1835 yılında yayımlanan kısa öyküsüdür.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

"Portre", bir sanat mağazasında dehşet verici bir şekilde gerçekçi bir portre gören ve satın almaya çalışan genç ve parasız bir sanatçı, Andrey Petroviç Çartkov'un hikâyesidir. Resim büyülü ve ona bir ikilem sunuyor - dünyada kendi yolunda ilerlemek için mücadele etmek veya sihirli resmin garantili zenginliklere ve şöhretlere yardımını kabul etmek için mücadele etmek. Zengin ve ünlü olmayı seçti, ancak “saf, kusursuz,güzel” bir başka sanatçının resmine geldiğinde yanlış bir seçim yaptığını fark etti. Sonunda hastalanır ve ateşinden ölür.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâyenin ilk kısmı on dokuzuncu yüzyıl Saint Petersburg'da (Rusya) yer alıyor ve bir parasız ancak yetenekli genç sanatçı Andrey Petroviç Çartkov'u Takip Ediyor. Bir gün, Çartkov eski bir sanat mağazasında durdu; burada gözleri, “garip canlılıklarıyla uyumunu yok ediyormuş gibi, portresi portreden bile dışarı bakan” yaşlı bir adamın bir şekilde gerçekçi bir portresini keşfetti. Açıklanamayan bir dürtüde, Çartkov, sanat dükkanının bayisinin kurtulmuş gibi göründüğü portreyi almak için son parasını kullanıyor.Ve aldıktan sonra Çartkov eski püskü evine geri döner

O gece, Çartkov Portre'deki yaşlı adamın canlandığını ve bir çuval parayla çerçevesinden çıktığını Görüyor.ve uyanıyor Rüya Olduğunu fark ediyor, ancak üçüncü kez gerçekten uyanıyor ve hem portrenin hareketini hem de parasını hayal ettiğini fark ediyor. Ancak, “rüyanın gerçeğin korkunç bir parçası olduğu” görünüyordu. Bundan kısa bir süre sonra Çartkov'un kira talep eden ev sahibi,bir polis müfettişi ile birlikte geliyor.beceriksiz müfettiş yanlışlıkla portre çerçevesini açıp bin altın para bir kese ortaya çıkıncaya kadar ne yapılması gerektiği konusunda kararsız kalıyor.Çartkov,Paranın kendisine ait olduğunu ama bazı sebeplerden bu parayla ödeme yapmak istemediğini yalanını uydurarak parayı sahiplenir.ve ev sahibine borcunu öder oradan Ayrılır tamamlayabileceği projeler için büyük planlar yapmaya başlar, eski akıl hocalarının "her işte düşünmek" için cesaret verici sözlerini hatırlar ve yüzeysel, "şık" ”Portrelerini Düşünür.

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]