İçeriğe atla

Port-aux-Français

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Port-aux-Français
Kerguelen Adaları'ndaki yeri
Kerguelen Adaları'ndaki yeri
ÜlkeFransa Fransa
BölgeKerguelen Adaları

Port-aux-Français, Fransa'nın denizaşırı bölgesi olan ve Hint Okyanusu'nun güneyinde bulunan Kerguelen Adaları'nın başkenti olan yerleşim. Morbihan Körfezi'nin kıyısında bulunur. Kışın yaklaşık 60 sakini vardır, bu sayı yazın 120'ye kadar yükselebilir.

Yeri, hiç inşa edilmemiş olan bir pist için uygun olduğundan dolayı seçildi. 1944 yılında kurulmuştur. 1955-1957 yılları arasında Sidap adlı bir kesimhane şirketi, burada bir fokçuluk fabrikası inşa etti. 16 Aralık 1957 tarihinde adada gerçekleşen ilk evlilikten sonra fabrika açıldı. 1960'ta ise fabrika kapandı ve malzemeler 2005 yılında Réunion'a gönderildi.

1983 yılında Port-aux-Français

Port-aux-Français, sığ bir limana ve Marion Dufresne gibi erzak gemileri için bir iskeleye sahiptir. Yerleşim, bunlar için gereken lojistik malzemeyle birlikte bilimsel laboratuvarlara (biyoloji, jeofizik), teknik donanıma (meteoroloji, telekomünikasyon, uydu takibi vb.) ve küçük bir sağlık merkezine sahiptir.

Gelgit ölçekleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Port-aux-Français üssü, yenilenmiş üç parçalı bir donanıma sahip olan bir deniz bilimi istasyonunu barındırır. İstasyonun sahip olduğu aletler aşağıdadır:

Aletlerin işlediği veriler yerel bir sunucuya ve buradan da Argos uydu sistemi aracılığıyla saat başı internete aktarılır.

İklim grafiği

Bölgenin iklimi kutupaltı okyanusal iklimdir ve bu özelliğiyle İzlanda'nın Reykjavik kentine veya Kodiak, Alaska'ya benzemektedir.