Populous: The Beginning

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Populous: The Beginning
Populous-the-beginning-kapak.png
Populous: The Beginning'in Windows kapağı
Geliştirici(ler) Bullfrog Productions
Yayımcı(lar) Electronic Arts
Yapımcı(lar) Stuart Whyte
Richard Leinfellner
Peter Blow
Tasarımcı(lar) The Populous Team
Yazar(lar) Steven Brown
James Leach
Jon Rennie
Besteci(ler) Mark Knight
Russell Shaw
Andrew Nuttall[1]
Platform(lar) Microsoft Windows, PlayStation
Çıkış tarih(ler)i Windows
  • AVR September 15, 1998
PlayStation
  • JP June 10, 1999
PlayStation Network
  • PAL December 20, 2007
  • JP October 14, 2009
  • KA February 11, 2010
Tür(ler)i Tanrı oyunu, gerçek zamanlı strateji
Biçim(ler) Tek oyuncu, multiplayer

Populous: The Beginning, Kalabalık Nüfuslu: Başlangıç, bir strateji ve Tanrı bakışı video oyunudur. Bullfrog Productions tarafından yapılan Populous video oyunu serisinin 1998'de çıkan üçüncü oyunudur. Oyunun PC sürümü 30 Kasım 1998'de piyasaya çıkarken PlayStation sürümü daha sonra yapıldı ve 2 Nisan 1999'da piyasaya çıktı.

Serinin önceki oyunlarının aksine, düşmanlarına karşı doğrudan kendi kavminin yöneten ve sadık takipçilerini etkileyen oyuncuya bir tanrı rolü veren The Beginning, radikal bir ayrılışa gitti ve oyuncuyu bir şaman olarak oynattı. Savaşın yirmi beş görevi boyunca, bir güneş sisteminin bir tarafından diğer tarafına, bizzat tanrılığa erişen şamanın nihai hedefiyle düşman kabilelere hükmeden ve yeni büyü kaynakları yükleyen oyuncu kavmini yönetir.

Populous : The Beginning serinin gerçek 3D bilgisayar grafiklerini kullanan ilk oyunuydu; Populous II: Trials of Olympian Gods’dan, Kalabalık Nüfuslu: Muhteşem Tanrıların Denekleri, sonra Bullfrog seride yeni ve farklı bir oyun amacıyla grafik teknolojisinin kendi vizyonlarının seviyesine ulaşabilmesi için dört sene bekledi. Seriye bütünüyle yeni bir boyut katan yapımcılar yer deformasyonu ve manipülasyonunu görevlere otomatik olarak katılan akıllı köylüler ile birleştirmeyi düşündü. Beta çıkışından önce Populous: The Third Coming, Kalabalık Nüfuslu: Üçüncü, oyunun orijinal ismiydi.

Zamanında değişik eleştiriler almış olan Populous: The Beginning eski oyunlardan farklıdır. Şikayetler yapay zekaya ve oyun dizaynının gerçek zamanlı strateji ile tanrı oyunu olma arasındaki kararsızlığa yöneltilirken eleştirmenler o zamanki mükemmel grafiklerden söz etmiştiler. GamePro'dan Peter Olafson şunu yazmıştı: "Populous: The Beginning iyi bir oyundu ancak Populous vaat edilen mükemmel kalitenin" dışındaydı." [4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Populous: The Beginning (1998) Windows credits". MobyGames. 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 September 2016. 
  2. ^ "Populous: The Beginning at GameSpy". GameSpy. January 5, 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: January 5, 2011. 
  3. ^ "Populous: The Beginning at GameSpy (PS)". GameSpy. January 5, 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: January 5, 2011. 
  4. ^ Olafson, Peter (January 1, 2000). "Review: Populous 3". GamePro. January 5, 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: September 7, 2007.