Pop müzik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.59, 1 Ocak 2017 tarihinde 212.252.100.71 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 17999136 numaralı sürüm (Bir önceki tanımlama yetersiz ve basitti. Şimdiki tanımlama bir öncekinden daha yeterli olduğu inancındayım.)
Pop müzik
Müzikal kökenleri Rock and RollCazDoo-wopHalk müziğiDans müzik
Kültürel kökenleri 1950'ler Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık
Önemli çalgılar VokalElektro gitarBas gitarBateriKlavyeSynthesizerElektronik bateriSıralayıcıÖrnekleyici
Bölgesel tarzlar
J-popK-pop

Pop müzik, küresel müzik endüstrisinin ortaya çıkardığı ana akıma (main-steam) dahil edilebilen türlere denir. Bir müziğin pop olarak adlandırılabilmesi için geniş bir kitleye hitap edebilmesi gereklidir. Ancak bu kitlenin büyüklüğü tartışılabilir bir konudur. Bir şarkıya pop müzik denilebilmesinin bir diğer ön koşulu da, dağıtım kanalları tarafından geçerli kabul edilip dağıtılmasıdır. Kısacası herhangi bir yereldeki dağıtım kanalları ve medya müzik eserinin kitlelere ulaşabilmesinde aracılık ettiği söylenebilir. Dağıtım aşamasından sonra müzik parçasının tür (genre) olarak yayınlanan yerelin içerisinde bir birikime sahip olması da gerekmektedir. Bu aşamada da müziğin kişilerin bilinçdışı üzerindeki etkisi devreye girmektedir.

Özet olarak, pop müzik bir tür değildir. Bir kitlenin beğenisine hitap eden ve popüler olduğu uzlaşısına sahip bütün müzikler pop müziktir. Bir çok farklı müzik türlerinde olabilir.

Ayrıca bakınız