Poon Lim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Poon Lim' in hayatta kaldığı sal.

Poon Lim (8 Mart 1918 - 4 Ocak 1991) (Çin / Hainan), Amerikalı denizci. 1942 yılında II. Dünya Savaşı sırasında bir İngiliz erzak gemisinde çalışırken gemiye yapılan baskın sonucu Atlantik'te bir sal tipi cankurtaran botunda 133 gün hayatta kalmıştır. 55 mürettebatın içinden sadece o hayatta kalmıştır. Elinde hayatta kalmak için sadece birkaç kutu bisküvi, bir kırk litre sürahi su, biraz çikolata, bir torba şeker , bazı fişekler, iki duman kabı ve bir el feneri vardı.[kaynak belirtilmeli]

Hayatta kalmayı da bazen kendi dışkısını yiyerek ve kan içerek başarmıştır. Su bulmak için bir muşamba içinde yağmur suyu topladı. Elektrik kablosundan yaptığı ipiyle balıkçılığa başvurdu. Balıkları kurutarak yiyordu. Bir keresinde köpek balığı yakaladı ve onu botun içine çekip hemen kafasını kısmen dolu su bidonuyla ezdi. Balık stoku azalmaya başladığında, sık sık orada uçan kuşlardan birini yakalamaya karar verdi. Denizden topladığı yosunla bir kuş yuvası yaptı. Ölü balıktan bir parça oraya koyarak kuşları yuvaya çekti yakaladı.

5 Nisan 1943’te (yalnız geçen 130 günün sonunda) ufukta bir balıkçı teknesi göründü, işaretini fark eden tekne onu kurtardı. Dört hafta boyunca hastanede tedavi gördü. Aslında vücudu iyi durumdaydı. Sadece on beş kilo kaybetmişti. Pek iştahı yoktu ve uzun süre sadece süt içebildi.

İngiliz konsolosu, Miami ve New York üzerinden İngiltere’ye dönmesini ayarladı. Miami’de olduğu sırada, Çince tercüman aracılığıyla kurtuluş hikâyesini anlattı. ABD Deniz Kuvvetleri, hayatta kalma başarısından o kadar etkilenmişti ki, yaşadıklarını yeniden canlandıran kısa metrajlı bir belgesel film bile hazırladılar. Bu filmi eğitim amaçlı kullanıyorlardı ama Poon Lim donanmaya katılmak istediğinde, düztaban olduğu için geri çevrildi.

16 Temmuz 1943 tarihinde, New York’ta bulunduğu sırada, İngiliz İmparatorluk Madalyası ile ödüllendirildi Savaş kahramanları için verilen en önemli sivil nişan olan bu madalyayı bizzat Kral VI. George’dan almak üzere yeniden İngiltere’ye davet edildi.

Çalıştığı şirket, elbette böyle bir reklam fırsatını kaçıramazdı. Ben Yolcu Gemisi Şirketi, ona ünlü şirket hediyesini takdim etti: Bir altın saat.

Poon Lim, savaş sona erdiğinde Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmeye karar verdi. Ne yazık ki, 105 kişilik Çinli göçmen kontenjanı dolmuştu ve vatandaşlık başvurusu kabul edilmedi.

Ama o ünlü bir savaş kahramanıydı, düztaban olsa da. Başkan Harry Truman’m 27 Temmuz 1949’da imzaladığı 178 numaralı Özel Yasa ile “Poon Lim’in ABD’ye kabulüne ve kendisine kalıcı oturma hakkı verilmesine” olanak sağlandı.

Poon Lim bir salla denizde en uzun süre hayatta kalmayı başaran kişi olarak dünya rekoru kırmıştır.[kaynak belirtilmeli]