Polonya'da Feminizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jolanta Kwaśniewska and Liczni Wielbiciele'nin sahnede olduğu Dünya Kadınlar Günü protestosu. (Mart 2010, Varşova)

19.yy ilk dalga feminizmi ile başlayan Polonya içindeki feminizim geleneksel olarak yedi sürece ayrılmıştır.  [1]

Birinci dalga feminizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Polonyalı feminist yazar Irena Krzywicka. (1930)

Birinci dalga feminizm 19. yüzyılda Polonya'ya Batı Avrupa ülkelerinden siyasi istikrarsızlık ve ekonomik sömürü nedenlerinden ötürü daha sonra ulaşmıştır.O dönemde Polonya  st üste üç dalga feminizm (ilk feminist metinlerin yazıldığı zaman); 1830'da ilk ve en zayıf dalga Kasım ayaklanması gelmeden oldu. O zaman Klementyna z Tańskich Hoffmanowa ilk Lehçe özelikli metin yazmış, Pamiątka po dobrej matce (İyi anne'yi hatırlama) (1819). Her ne kadar yazar eserlerinde Polonyalı eş ve anne olgusunun toplumdaki geleneksel sosyal rollerini anlatsada, kadın için eğitimin öneminden bahsetmeyide sürdürmüştür.

Ayaklanmalar zamanı[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci (ve daha güçlü) dalga  Kasım ve Ocak ayaklanmaları arasında gerçekleşti.Bu dönem Fransız 'proto-feminist' düşünceler sahibi George Sand ve La gazette des Femmes (Kadınların Günlüğü)'den etkilenmiştir. Dönemim önde gelen feminizm gazetesi Przegląd Naukowy (Bilimsel İnceleme) oldu. Gazete kadının kadının "özgürlüğünü" ve eğitimi savunan Narcyza Żmichowska( Varşova "entuzjastki" lideri) tarafından yayınlandı. İlk polak kadın filozofEleonora Zimięcka'nın yazdığı Myśli o wychowaniu kobiet (Kadınlar için Eğitim önerileri) (1843) kadının eğitimi için en önemli düşüncenin onların insan olduğunu ön planda tutmak ve ardından ancak ondan sonra dişilik kavramanı öne çıkarmak gerektiğini belirtmiştir. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Davies, Norman.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Eugenia Łoch (ed.) 2001. Ben, Modernizm ve feminizm. Postacie kobiece w literaturze polskiej ben obcej. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej.
  • Kazimiera Szczuka 2004. Milczenie owieczek, Rzecz o aborcji. Varşova: Wydawnictwo W. A. B.
  • Kazimierz Śleczka 1997. "Feminizm czy feminizmy". İçinde Zofia Gorczyńska, Kruszyńska Sabina, Irena Zakidalska (eds.). Cinsiyet kromozomu, kobieta, feminizm. Gdansk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego: 15-34.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]