Pokémon Sword ve Shield

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pokémon Sword
Pokémon Shield
Geliştirici Game Freak
Yayımcılar
Yönetmen Shigeru Ohmori
Yapımcılar
Sanatçılar
  • James Turner
  • Suguru Nakatsui
Senarist Toshinobu Matsumiya
Besteciler
  • Minako Adachi
  • Go Ichinose
Seri Pokémon
Platform Nintendo Switch
Çıkış 15 Kasım 2019
Tür Rol yapma
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Pokémon Sword (Japoncaポケットモンスター ソード Poketto Monsutā Sōdo) ve Pokémon Shield (ポケットモンスター シールド, Poketto Monsutā Shīrudo), 2019 yılında Game Freak tarafından geliştirilen ve The Pokémon Company ile Nintendo tarafından yayınlanan iki rol yapma video oyunudur. Oyunlar, Pokémon serisinin sekizinci oyunu olup 15 Kasım 2019 tarihinde Nintendo Switch için piyasaya sürüldü.[1]

Oyunların planlaması 2016 yılında Pokémon Sun ve Moon oyunlarının tamamlanmasından hemen sonra başladı. Önceki serilerde olduğu gibi, genç Pokémon antrenörünün Galar bölgesinde Pokémon League Champion Leon'u çeşitli spor salonu liderlerinin de katıldığı bir turnuvayı kazanma amacıyla başladığı yolculuğunu anlatmaktadır. Oyunlar, önceden var olan Pokémon'un 13 bölgesel çeşidinin yanı sıra 81 yeni Pokémon'u tanıttı. Dynamaxing ve Gigantamaxing gibi bazı Pokémon'ların büyüklüğünü artıran ve ikincisi formlarını değiştiren birçok yeni özellik eklendi.[1] Yeni Wild Area, oyuncuların kooperatif savaşı ile baskınlara katılabileceği ücretsiz kamera hareketine sahip büyük bir açık dünya alanıdır. İki oyun da daha önce Sun ve Moon ile Let's Go, Pikachu! ve Let's Go, Eevee! oyunlarında görülen bölgesel varyasyonlar ve dünya üzerinde gösterilen tasvir eden Pokémon gibi özellikleri yeniden tanıtmaktadır.

Pokémon Sword ve Shield, oyunların yayınlanmasından aylar önce diğer oyunlarda önceden mevcut olan tüm Pokémon'ları kullanmama kararı, taraftar topluluğunun bir bölümü tarafından "Dexit" ve "Bring Back National Dex" gibi terimlerle sonuçlanan ve sosyal medyada bir boykot çağrısı yapılmasına neden oldu. Bununla birlikte, oyunlar eleştirmenlerden genellikle olumlu eleştiriler aldı. Özellikle yaratık tasarımına, yeni özelliklere ve sadeliğe ve düzene rastlanan konuların övülmesine karşın bazıları oyunun daha küçük Pokédex'i ve cila veya konu eksikliğini eleştirdi. 2019 itibarıyla, Sword ve Shield dünya çapında altı milyondan fazla kopya sattı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Jackson, Gita (5 Haziran 2019). "Pokémon Sword And Shield Will Have Co-Op Raids (And Everything Else We Learned Today)". Kotaku. 5 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2019. 
  2. ^ Webb, Kevin (21 Kasım 2019). "'Pokémon Sword' and 'Pokémon Shield' had the most successful launch of any Pokémon game to date". Business Insider. 21 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]