Poicephalus meyeri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Poicephalus meyeri
Poicephalus meyeri -Zimbabwe -two-8-3c.jpg
Meyer papağanı
P. m. transvaalensis çifti Zimbabve'de
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)[1]
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Psittaciformes
Familya: Psittacidae
Alt familya: Psittacinae
Cins: Poicephalus
Tür: P. meyeri
İkili adlandırma
Poicephalus meyeri
Meyer's Parrot, range & races.png
dağılım alanı ve alt türler

Poicephalus meyeri, Afrika'ya özgü bir papağan türüdür. P. meyeri'nin siyah tüyleri, turkuaz göbeği, mavi kıçı ve kanatların karpal ekleminde parlak sarı işaretleri vardır. Çoğu alt türün başının üstünde sarı tüyler de vardır. Forshaw (1989), P. meyeri'nin baş ve kanatlardaki sarı işaretlerin kapsamı ve göbek ve kıç üzerindeki turkuaz işaretlerin yoğunluğu da dahil olmak üzere, yaşadığı bölge, boyutu ve işaretlerine göre altı alt türü belirtir.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman doktor ve ornitolog Philipp Jakob Cretzschmar, Poicephalus meyeri türünü 1827'de tanımladı. Epitet adı Alman ornitolog Bernhard Meyer'den gelmektedir.[2]

Altı alt tür:

 • P. m. meyeri ( Cretzschmar, 1827) - Güney Çad'dan batı Etiyopya'ya
 • P. m. saturatus ( Sharpe, 1901) - Uganda ve batı Kenya'dan batı Tanzanya'ya
 • P. m. matschiei ( Neumann, 1898) - Orta Tanzanya, güneydoğu Kongo, Zambiya ve kuzey Malavi
 • P. m. reichenowi (Neumann, 1898) - Orta Angola'dan güney Kongo'ya
 • P. m. damarensis (Neumann, 1898) - Kuzey Namibya, güney Angola ve kuzeybatı Botsvana
 • P. m. transvaalensis (Neumann, 1899) - Botsvana, Zimbabve ve kuzey Güney Afrika

Alt türler P. m. damarensis ve P. m. Reichenowi'nin kafasında sarı işaretler yoktur, P. m. transvaalensisin kafasında sarı veya çok az sarı olabilir. Göbek ve kıç renkleri alt türe göre turkuazdan maviye değişir.

Dağılım ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

P. meyeri Sahra altı Afrika'nın plato ormanlıklarına miombo, savan ormanlık alanları, ormanlık çayırlar ve su yolları veya tarım arazilerini çevreleyen ormanlar da dahil olmak üzere çeşitli ormanlık bölgelere özgüdür. Botsvana'nın Okavango Deltası bölgesinde yüksek yoğunluklarda bulunurlar. Güney ve Orta Afrika'da (Çad, Sudan, Güney Sudan, Etiyopya, Kongo, Angola, Tanzanya, Zambiya, Zimbabve, Mozambik ve Namibya) da bulunurlar.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Gıda ve beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yabani diyetleri meyve, tohum, kabuklu yemiş, çilek ve ekili bitkileri içerir. Afrika ormanlık alanlarındaki çeşitli baklagillerin tohumlarını özellikle tercih ederler, bazı bölgelerde temel gıdalarını bunlardan sağlarlar. Normalde çiftler veya küçük sürüler halinde seyahat etseler de, vahşi Poicephalus meyeri yiyeceklerin bol olduğu yerlerde çok daha fazla sayıda toplanabilir. Kuraklık yıllarında yiyecek bulmak için dolaşırlar.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

P. meyeri ağaç boşluklarında yuva yapar. Yumurtalar beyazdır ve genellikle bir batında üç veya dört tane vardır. Dişi yumurtaları yaklaşık 28 gün kuluçkada yatarlar ve civcivler yumurtadan çıktıktan yaklaşık 60 gün sonra yuvadan ayrılırlar.[3]

Koruma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

P. m. damarensis çifti Etosha Milli Parkı'nda
P. m. saturatus Serengeti'de

P. meyeri vahşi doğada hala yaygındır, ancak ormanlık alanların yok edilmesinden sonra yerel olarak sayılar azalmıştır. Genel olarak risk altında olduğu düşünülmemektedir,[4] büyük nüfusu, ticaret ve avcılıktan kaynaklanan sınırlı baskı ve 6.000.000 km² yaşam alanı, bu kuşların yakın gelecekte yok olma ihtimalini ortadan kaldırır. Kuşçuluk amacıyla yetiştirilen bu tür papağanın ticaret yasaldır. P. meyeri, Nesli Tükenmekte Olan Yabani Flora ve Fauna Türlerinde Uluslararası Ticaret Sözleşmesinin Ek II'sinde listelenmiştir. Ek II listesi, türün vahşi hayvanlardan da alınabileceği ve 'sınırlı' sayılarda alınıp satılabileceği anlamına gelir.

Kuşçuluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür papağan evcil hayvan ticareti için yaygın olarak yetiştirilir. Nispeten sessiz ve küçüktürler ve onlarca kelime öğrenebilirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ BirdLife International (2012). "Poicephalus meyeri". 24 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2013. 
 2. ^ Whose Bird? Men and Women Commemorated in the Common Names of Birds. Londra: Christopher Helm. 2003. s. 234. 
 3. ^ The Ultimate Encyclopedia of Caged and Aviary Birds. London, England: Hermes House. 2003. s. 223. ISBN 1-84309-164-X. 
 4. ^ BirdLife International (2012). "Poicephalus meyeri" 24 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. IUCN Red List of Threatened Species. 2012 Erişim tarihi: 26 Kasım 2013
 • Forshaw, Joseph M. and William T. Cooper. 1989. Parrots of the World. Third (Revised) Edition. Landsdowne Editions, Melbourne.
 • Jordan, Rick and Jean Pattison. 1999. African Parrots. Hancock House, Blaine, WA.
 • Wirminghaus, J.O., Meyer's Parrot. In: The atlas of southern African birds. Vol. 1: Non-passerines. 1997. 0-620-20729-9.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]