Podoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Podolojik frez ile nasır rezerasyonu
2014 yılında Kocaeli Üniversitesi'nden mezun olan Türkiye'nin ilk 5 podologu.

Podoloji, podos (ayak) ve logos (bilim). Ayak hastalıklarına üzerine tedavi ve bakım hizmeti sunan bir sağlık alanıdır.[1]

Türkiye'ye Gelişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocaeli Üniversitesi, Tababet ve Şuabat-ı Sanatları'nın Tarzı İcra'sına Dair Kanun ile Podoloji'nin resmi tanımı yapmış ve Türkiye adına bir ilke imza atmıştır (Nisan 2011). İlk Podoloji eğitimi yine Kocaeli Üniversitesi tarafından 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde başlatılmıştır ve 2 senelik eğitimin sonunda Türkiye'nin ilk podologları mezun olmuştur (2014).

2012 yılına kadar Türkiye'de bu konuda hizmet veren herhangi bir kamu kurumu bulunmamış, bu eksikliği yurt dışında eğitimini tamamlamış bireyler özel hizmet olarak tamamlıyordu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Erişkin Endokrinololoji ve Metabolizma Bilim Dalına bağlı Podoloji Polikliniği bu uygulamaların yürütüldüğü ilk kamu hastanesidir. Bu gelişmeyle Podoloji sağlık sistemi içindeki ilk yerini almış ve kamu istihdamı adına ilk adım olmuştur.

Podolog ve Çalışma Koşulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Podolog, yara bakımı ve sağaltımında podolojik bakış açısını ve tedavi yöntemlerini uygulayan meslek elemanıdır. Ayak hastalıklarına neden olan faktörleri belirleyerek, tedavisini buna göre planlayan, uygulayan ve tekrarların önlenmesine yönelik koruyucu girişimleri hayata geçiren kişidir. Özel (hekime bağımlı olmadan) olarak veya uzman hekimle birlikte çalışan podolog, aynı zamanda ayak sağlığı bakımı ve koruma eğitimlerini yerine getirerek, bu alanlarda istihdam edebilir. Kamu kurumu dışında aynı zamanda özel olarak da kendi hizmetini sunma yetkisine sahiptir.

Bunlara ek olarak podolog; ayak sağlığı sorunlarına neden olan biyomekanik faktörleri tespit edebilir, uygun tedavi ve girişimleri belirleyerek uygulayabilir. Hastaların biyomekanik sorunlar bakımından değerlendirilerek, aynı yetkin kişiler tarafından yardımcı araç ve ortezlerin üretilmesi; tanıya bağımlı ortez ve yardımcı araç kullanımının yerine, hastaya ve/veya hasta ayağına özel  tedavi girişimlerinin gerçekleştirilmesi ile daha etkin tedavi olanağı sunmaktadır. Çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan motor ve frezlerle, uygulanan yeni cilt bakım teknikleriyle, cilt hastalıklarının iyileşmesi hızlandırılmakta ve topikal ilaçların etkinliği arttırılmaktadır. Podoloji motoru ve frezler yardımıyla cerrahi tedaviye başvurulan major nasırlarda bile cerrahi girişime gerek duymadan nasır rezeksiyonu gerçekleşmekte ve hastanın postoperatif dönemde geçireceği immobilizasyondan da korunması sağlanmaktadır. Tırnak hastalıklarının tedavisinde uygulanan tırnak teli, tırnak batmasında kalıcı sonuç elde edilen ve birçok hastayı cerrahi girişimden koruyan bir diğer podolojik tedavi yöntemidir. Böylelikle dünyada birçok ülkede gelişmiş olan Podoloji uygulamaları, Türkiye için de uluslararası standartlara uygun niteliklere sahip olmuş, başta diyabetik ayak bakımı ve korunma yöntemleri, ilgili hastaların koruyucu eğitimleri olmak üzere önemli bir eksikliğin giderilmesi sağlanmıştır. Ayrıca diyabetik ayak ülserlerinin tedavisinde pedogram ve podoscaner ile ileri analizler yapılarak off-loading (yara üzerindeki basıncın alınması) yönteminin uygulaması, yara tedavisinde de dünyada uzun yıllardır kullanılmakta olan bir tedavi yöntemini Türkiye'de rutin olarak uygulanır hale getirilmesine katkıda sağlamıştır.

Diyabetle İlişkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyabetli bireyler için Podoloji'nin önemi büyüktür. Diyabetik hastaların yaklaşık %25’inin yaşamlarının bir döneminde diyabetik ayak komplikasyonu gözlenir. Bunların %10-15’i cerrahi tedavi gerektirirken, bazı olgular ampütasyon ile sonuçlanabilir. Diyabetli hastalarda non-travmatik ampütasyonların en başta gelen nedeni diyabetik ayak yaralarıdır. Podoloji tedavi yöntemleri ile diyabetik ayak yaraları ve diyabete bağlı ampütasyonlar % 40-85 oranında önlenebilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] Podoloji Türkiye, Podoloji Hakkında, Nedir?