İçeriğe atla

Çizici

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Plotter sayfasından yönlendirildi)
HP marka bir çizici

Çiziciler özellikle çizim, grafik ve fotoğraf çıktıların alınmasında kullanılan büyük boyutlu yazıcılardır. Bilgisayar ve üretim teknolojileri yurt dışı kaynaklı olduğundan Plotter adı ile de bilinirler. Eskiden kalem ile çizdikleri için adları çizici olarak kalmıştır. Günümüzde kalemli(bkz. cnc router), mürekkep püskürtmeli, laser(tonerli) çeşitleri vardır. Çiziciler günümüzde dijital baskı ve daha çok CAD (Computer Aided Design) programları tarafından desteklenir. Çiziciler genelde mimarlık, mühendislik, matbaa ve reklamcılık uygulamalarında yoğun olarak kullanılırlar.

Çiziciler Drum ve Flatbed olarak ikiye ayrılırlar.

  • Drum çiziciler, çizim sırasında kâğıt da kalem gibi hareket eder. Bu tip çizicilerde daha büyük ve uzun kâğıtlara çizim yapılabilir. (Yazıcı kafası X ekseninde, kağıt ve diğer medya ürünleri y ekseninde hareket ederek çalışır.)
  • Flatbed çiziciler ise kâğıt sabit konumdadır. Bu tip çizicilerde ise çizimler daha kesin ve hassastır.

Kullanım Şekli: Geniş Format Çizicilere (Plotter) kâğıt rulo ve tabaka halinde verilir. Yeni nesil baskı sistemlerinde Ultraviole ışık sayesinde metal, taş, plastik, cam gibi materyallere de baskı yapabilen geniş format yazıcı(çizici)larde piyasaya sürülmüştür.

Çiziciler, baskı yönünden de iç mekan ve dış mekan baskı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kanvas, afiş, proje ve diğer yumuşak kâğıtlar gibi güneş ve suya dayanıksız ürünlerin baskısı iç mekan; reklam panoları, tabela ve araç kaplama gibi güneş ve suya dayanıklı baskı ise dış mekan baskı olarak adlandırılmaktadır. Bu ürünlerin yanında dış mekanda zarar görmemesi adına ürünlere lak(optimizer) ya da ultraviole ışık ile mürekkep sabitlemesi yapılmaktadır.

HP, Epson, Canon, Mimaki, Roland başlıca plotter üreten markalardır.