Oynatma listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Playlist sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Oynatma listesi, bir medya oynatıcısında sırayla veya rastgele sırayla çalınabilen video veya ses dosyalarının bir listesidir. En genel formunda, bir ses çalma listesi yalnızca şarkıların bir listesidir, ancak bazen bir döngüdür. Sıralı veya karıştırılmış sırayla çalınabilirler. Terim, televizyon yayını, radyo yayıncılığı ve kişisel bilgisayar alanlarında birçok özel anlam taşıyor. Bir çalma listesi, dijital bir video diskindeki kayıtlı başlıkların bir listesi olabilir.[1] İnternette bir çalma listesi bir film dizisinde bölümlerin bir listesi olabilir.

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kablo TV ve yayın TV haber kanalları, önceden kaydedilmiş haber hikâyelerini yeniden çalıştırmak için çoğu zaman video oynatma listelerini kullanır. Verilen bir haber öyküsü canlı olarak gösterilebilir ve daha sonra tekrar tekrar gösterilmesi için bir çalma listesine yerleştirilebilir. Haber kanalı yayıncılığı, canlı ve önceden kaydedilmiş programlamanın bir kombinasyonudur. Önceden kaydedilmiş klipler genellikle bir çalma listesinden çalıştırılır.

Radyo[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu terim başlangıçta istasyonların oynayacakları sınırlı bir şarkı listesi hazırladığı (veya en sonunda yayınlayacağı) 40 radyo formatının ilk günlerinde ortaya çıktı. Terim, belirli bir radyo istasyonunun çizileceği şarkıların tüm kataloğuna atıf yapmaya devam edecekti. Ayrıca, terim belirli bir zaman dilimi boyunca oynanan şarkıların sıralı bir listesine atıfta bulundu. Çalma listeleri, gün bölümlemesi olarak bilinen, günün saatine göre genellikle ayarlanır.

Web video[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcılar, YouTube ve Vimeo gibi video barındırma hizmetleri web sitelerinde, topikal amaçlarla kendi başlarına veya diğer kullanıcılardan seçtikleri videoların çalma listeleri hazırlayabilir; ücretli hesaplar kendi videolarının oynatma listelerini "şovlar" a yükseltebilirler.[2]

Jenerasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Winamp gibi çoğu medya oynatıcı, bir medya kitaplığından kolayca özel oynatma listeleri oluşturabilir. Örneğin, Windows, Android veya MacOS için bir ortam oynatıcısı MP3 çalarında, arzu edilen melodiler genellikle kullanıcının müzik kitaplığından oynatıcının "çalma listesini düzenleme veya oluşturma" penceresine sürüklenip bırakılır ve kaydedilir.

Açıklamalı veritabanlarından otomatik olarak müzik çalma listeleri üretme fikri, François Pachet ve Pierre Roy tarafından öncülük edildi. Süreklilik, çeşitlilik, benzerlik gibi keyfi "dizi kısıtlamalarını" karşılayan çalma listeleri oluşturmak için kısıtlama memnuniyet teknikleri geliştirildi. Diğer birçok teknik vaka temelli durum tabanlı çıkarsama gibi önerildi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]