Player versus player

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Player versus player (kısaltma olarak PvP veya PK), uluslararası kabul edilmiş bir oyun terimidir. Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarında sıkça kullanılır. Oyuncu, oyuncuya karşı ya da düello olarak adlandırılır. Bazı oyunlarda oyuncu öldürme (PK) diyede adlandırılır

Bu oyun modu ile belli bir amaç için oyundaki iki karakterin birbirleriyle ile savaşır. İki oyuncu savaş alanı olarak bilinen haritalarda birbirleri ile savaşabilir veya birbirleri ile anlaşarak düello yapabilir. Oyunlara göre farklı bir ödüllendirme şekli vardır. Genellikle savaş alanında yapılan öldürmelerin ödüllendirmesi olur. Günümüzde birçok oyunda kullanılır. Bu oyun tarzı tek başına veya grup halinde uygulanabilir. Grup halinde yapıldığı zaman her karakterden farklı bir özellikler toplanır bu durumda karakterler birbirini tamamlar. Fakat her öldürmede kazandıkları ödülleri paylaşırlar. Karakterleri geliştirmek için PvE önemlidir bu mod PvP'nin sonuçlarını etkiler.

Terim ilk defa 1988'da yayınlanan Gemstone II adlı oyunda kullanıldı. Daha sonra diğer çevrimiçi oyunlar bunu takip etti.

Pvp Mod oyunları 2010 yılından itibaren dahada kendini geliştirerek kaliteli bir ikili çarpışmaları ön planda tuttu. 2016 yılına geldiğimizde, bir çok pvp mod oyunlarının 3d yani 3 boyutlu ve bir o kadar da iyi ses kalitesinde oyunlar çıktığını gördük. Bunun yanında Türkiye'de oldukça hatrı sayılır bir pvp serverler oyuncuları grubu bulunmaktadır. Pvp Serverler: ingilizce kök kelimelerden türkçe ile çoğul hale getirilmiş bir kelimedir. Aslı Pvp Servers dır. Pvp: Player versus player yani iki oyuncunun karşılıklı yarışması demektir. Server: kelimesi ise sunucu anlamına gelir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]