Doğu çınarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Platanus orientalis sayfasından yönlendirildi)
Doğu çınarı
Platanus orientalis-IMG 5939.jpg
Korunma durumu

Hassas (IUCN 3.1)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Klad: Angiosperms
Klad: Eudicots
Takım: Proteales
Familya: Platanaceae
Cins: Platanus
Tür: P. orientalis
İkili adlandırma
Platanus orientalis
L., Sp. Pl.: 999 (1753).

Doğu çınarı (Platanus orientalis), çınargiller (Platanaceae) familyasından 25–30 m boy, 5–6 m çap yapabilen bir çınar türü.

Genel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağaç yaşlandıkça dallar daha fazla sarkar ve böylece yuvarlak bir taç oluşturur. Kabuk sarıdır ve yeşil (bazen gri) kabuk küçük parçalar halinde dökülerek ağaca benekli bir görünüm verir. P. x acerifolia ile belirgin bir fark, çok budaklı gövdede ve yaprakların şeklinde görülebilir. Elsi yaprakları daha derinden oyulmuş ve genellikle 5-7 keskin testere dişli loblara sahiptir, merkezi lob geniş olduğundan daha uzundur. Küresel çiçekler çıkıntılı tüylerle kaplıdır. Meyve başlangıçta yeşildir ancak rengi kahverengiye döner ve yaklaşık 2,5 cm çapındadır. Meyveler 3 ila 6'lı gruplar halinde asılır ve kışın sonlarına kadar ağaçta kalır. Fidanlar dona karşı hassastır.[1]

Türkiye'deki dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Hakkâri, İçel, İstanbul, Kütahya, Kahramanmaraş, Muğla, Sinop, Tokat, Trabzon ve Tunceli illerinde bulunur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Platanus orientalis". www.vdberk.com.tr. 23 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2021. 
  2. ^ Davis, P.H. (ed.) (1982). Flora of Turkey and the East Aegean Islands 7: 1-947. Edinburgh University Press, Edinburgh.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]