Piyade

Vikipedi, özgür ansiklopedi
10.34, 19 Ekim 2016 tarihinde HakanIST (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17719356 numaralı sürüm (78.185.98.187 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Evolutionoftheuniverse tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Gösteri Alayına bağlı bir M3 personel taşıyı'nın yanında M1 Garand tüfeğiyle nişan alan ABD Kara Kuvvetleri piyade askeri (Fort Knox, Kentucky, 1942)

Piyade, kara ordusundaki temel muharip sınıftır. Muharebede en önde bulunan, gerektiğinde düşmanla göğüs göğüse muharebe edecek olan askerlerden oluşur. Piyadeler, timden tabura kadar müstakil kuruluş içinde görev yaparlar.

TSK'da piyade sınıfı yakalarındaki yeşil zemin üzerine çapraz tüfekten ayırt edilebilir. Piyadenin temel silahı piyade tüfeğidir.

Piyadenin muharebede vazifesi: Ateş ve manevra ile düşmana yaklaşmak, onu esir almak, imhâ etmek veya ateş, yakın muharebe ve karşı darbe ile düşmanın taarruzunu durdurmak ve püskürtmektir. Bir bölgenin tam olarak ele geçirilebilmesi ve kontrol altına alınabilmesi, ancak piyade birliklerinin mevcudiyeti ile mümkündür.

Galeri

Ayrıca bakınız