Pixel art

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pixel art ile bir elma

Pixel art, görüntülerin piksel düzeyinde düzenlendiği, yazılım ile oluşturulan dijital bir sanat türüdür. Bu tür grafikler, grafik hesap makineleri gibi sınırlı sistemlerin yanında 8 bit ve 16 bit bilgisayarlardan ve video oyun konsollarından gelir. Genellikle piksel görüntülerde kullanılan renkler oldukça sınırlıdır. Bazı pikseller sadece iki renk kullanır. Video oyunları için pixel art, karakterleri oluşturmak veya değiştirmek gibi işlemlerde kullanılır. Bunu hobi olarak yapan topluluklara spriting denir. Bu terim bilgisayar grafiklerinde kullanılan bir terim olan sprite teriminden gelir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Pac-Man

Modern pixel art, 20. yüzyılın başlarında New York şehrinin elektronik reklam panolarında, 1937 yıllarında mevcut olan basit monokromatik ampul matris ekranlarında bulunmaktadır[1]. Günümüzde, pixel art klasik video oyunlarında, özellikle Space Invaders (1978), Pac-Man (1980) gibi klasik oyunlarda ve Nintendo Entertainment System (1983) gibi 8 bitlik konsollarda bulunmaktadır. Pixel art ilk olarak 1982'de Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi'nden Adele Goldberg ve Robert Flegal tarafından yayınlandı[2]. Bununla beraber, aslında konsept olarak 11 yıl öncesinde 1972'de Richard Shoup'un SuperPaint sisteminde kullanılmıştır[3]. Kanaviçe, mozaik işlemeler ve boncuk işlemeler gibi bazı geleneksel sanat biçimleri pixel art'a çok benzerdir. Bu sanat formları, modern dijital hesaplamanın piksellerine benzer şekilde küçük renkli birimlerden resimler oluşturur. Kuzey Kore Arirang Festivali'nde benzer bir konsept görülebilir.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanım olarak somut bir bilgi olmasa da, piksel sanatçıların çoğu, her bir pikselin yerleşimi üzerinde bir kontrolle görüntüyü manipüle ederken görüntünün pixel art olarak sınıflandırılabileceği konusunda hemfikirdir [4]. Bu şekilde düzenleme yapıldığında, birkaç pikselinin yerinin değiştirilmesi görüntü üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Çoğu sanatçı, görüntünün pikselli görünmesine neden olan filtrelerin, görüntüyü oluşturan pikseller sanatçı tarafından bilinçli olarak yerleştirilmediğinden pixel art olarak adlandırmaz.

Ortak bir özellik olarak, görüntüdeki toplam renk sayısı denilebilir. Pixel art, aynı anda yalnızca sınırlı sayıda renk üretebilen cihazlar tarafından oluşturulan eski video oyun grafiklerinde bulunan özellikleri taklit eder. Sanatçılar genellikle çok sayıda renk kullanmanın gereksiz olduğunu ve görüntünün temizliğini azaltarak daha dağınık görünmesi gerektiğini düşünürler. Birçok deneyimli piksel sanatçısı gereğinden fazla renk kullanılmamasını önerir.

Teknikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pixel art örneği

Çizimler genellikle, karakter, yapı veya sanatçının çizmeyi amaçladığı herhangi bir şeyi tanımlayan temel çizgi olan çizgi sanatı olarak adlandırılan sanatla başlar. Lineart'lar genellikle taranan çizimler üzerinde izlenir ve diğer sanatçılar ile paylaşılır. Resime benzeyen başka teknikler de mevcuttur. Çizgi sanatı açısından, düz çizgileri çizmek daha kolaydır. Ancak çapraz çizgiler ve eğriler buna kıyasla daha zordur. Daniel Silber, bir piksel çapındaki çizgilerin kullanılmasını önerir[5]. Bu sanatta kullanılan renk paleti, genellikle farklı gölgeler ve renkler elde etmek için renk taklidini destekler. Ancak bu işlem, sanatın doğası gereği elle yapılır. Kenar yumuşatmak için de elle yapılan işlemler uygulanabilir.

Bazı bölümlerden kısaca bahsetmek gerekirse:

 1. 2x2 dama tahtası deseninde iki renk kullanan (görüntüye göre değişebilmekte) temel bir renk taklidi biçimi kullanılır. Bu her rengin yoğunluğunu değiştirmek için farklı alt tonlara ulaşmayı sağlayacaktır.
 2. Rastgele dağılmış 2×2 piksel karelerle stilize renk taklidi ilginç dokular üretebilir.
 3. Kenar yumuşatma, eğrileri ve geçişleri yumuşatmak için kullanılabilir. Bazı sanatçılar, herhangi bir arka plan üzerinden geçebilecek net ana hatları korumak için bunu yapar. PNG alfa kanalı, herhangi bir arka plan için harici kenar yumuşatma oluşturmak için kullanılabilir.

Kaydetme ve Sıkıştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Pixel art tercihen, çalışma uzunluğu kodlaması veya indekslenmiş bir renk paleti gibi kayıpsız veri sıkıştırması kullanan bir dosya formatında saklanır. GIF ve PNG, piksel resmini depolamak için yaygın olarak kullanılan iki dosya biçimidir. Kayıplı sıkıştırma algoritması, pürüzsüz tonlu görüntüler için tasarlandığından ve renk taklidi olduğunda görünür yapaylıklar ortaya çıkardığı için JPEG biçiminden kaçınılır.

Projeksiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İzometrik
İzometrik olmayan

Pixel art, iki kategoriye ayrılır: izometrik ve izometrik olmayan. İzometrik, izdüşümde çizilir. Bu, herhangi bir gerçek boyutlu işleme kullanmadan üç boyutlu bir görünüm sağlamak için oyunlarda yaygın olarak kullanılır. Teknik olarak, bir izometrik açı yataydan 35.264 derece olur, ancak çizgi çizme algoritması tarafından oluşturulan pikseller düzgün bir model izleyeceğinden bu olmaz. Bunu düzeltmek için 1:2 piksel oranına sahip çizgiler çizilerek yaklaşık 26.57 derecelik bir açı elde edilir. Bir alt kategori. 1:1 açıyla yapılan ve daha yukarıdan aşağıya bir görünüm veren planometriktir. Başka bir alt kategori, x ve z (dikey) eksenlerinin bir yan görünümde birleştirildiği "RPG perspektifi"dir[6].

İzometrik olmayan pixel art, üstten, yandan, önden, alttan görünümler veya perspektif görünümler gibi izometrik kategoriye girmeyen herhangi bir piksel resmidir.

Ölçekleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Piksel resmi kaynak görüntüden daha yüksek bir çözünürlükte görüntülendiğinde, genellikle en yakın komşu enterpolasyon algoritması kullanılarak ölçeklenir. Bu, bitişik pikseller arasında enterpolasyon yapan ve en iyi sürekli tonlarda çalışan, ancak keskin kenarlar veya çizgiler olmayan çift doğrusal ve bikübik enterpolasyon gibi diğer algoritmaların neden olduğu bulanıklığı önler. En yakın komşu enterpolasyonu bu keskin kenarları korur, ancak diyagonal çizgilerin ve eğrilerin bloklu görünmesini sağlar, buna pikselleşme adı verilir. Böylece, parçadaki çizgilerin keskinliğini korurken sürekli tonlar arasında enterpolasyon yapmak için hibrit algoritmalar geliştirildi.

Kullanım Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pixel art, eski bilgisayar ve konsol video oyunlarında çok sık kullanılıyordu[7]. Oyunlarda 3D grafiklerin artan kullanımı ile pixel art popülerliğini az da olsa kaybetti. Buna rağmen, cep telefonları ve diğer taşınabilir cihazlar hala düşük çözünürlüğe sahip olduğundan ve bu nedenle alan ve belleğin ustaca kullanılmasını gerektirdiğinden, hala çok aktif olarak kullanan bir topluluk mevcut. Teknolojideki gelişme, piksel sanatının gelişmesine neden oldu, çünkü daha önce elde edilenden daha iyi detay ve animasyon elde edilebiliyor. Pixel art, reklamcılıkta da kullanılmaktadır. eBoy grubu, reklamcılık için izometrik piksel grafiklerinde uzmanlaşmıştır[8].

Sınırlı grafik yeteneklerine sahip işletim sistemleri için simgeler de piksel sanatıdır. Microsoft Windows masaüstü simgeleri, daha küçük olanın daha büyük olanlardan ölçeklenmesi gerekmeyen ve pixel art olarak kabul edilebilecek çeşitli boyutlarda raster görüntülerdir. Modern masaüstü bilgisayarlarda piksel sanatının bir başka kullanımı da favicon'lardır. Modern pixel art, amatör oyun/grafik meraklıları tarafından 3D grafik endüstrisine bir tepki olarak görülmüştür. Birçok retro meraklısı genellikle geçmişin tarzını taklit etmeyi seçer. Piksel sanatı hala popülerliğini koruyor ve Citypixel ve Habbo gibi sosyal ağ sanal dünyalarında kullanılıyor. Modern video oyunlarında piksel sanatının kullanılmasının nedenleri arasında klasik video oyunları için bir nostalji hissi uyandırması, ikonik olması, daha küçük dosya boyutları kullanması, 3D sanattan daha kolay çalışması, herkesin piksel sanatı oluşturabilmesi, gerektiğinde zamandan tasarruf etmesi sayılabilir[5].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "New York in the mid 1930s in Color". Rick88888888. 3 Mart 2021. 1 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2021. 
 2. ^ Goldberg, Adele; Flegal, Robert (1 Aralık 1982). "ACM president's letter:Pixel Art". Communications of the ACM. 25 (12): 861-862. doi:10.1145/358728.358731. ISSN 0001-0782. 
 3. ^ Perry, Tekla S.; Wallich, Paul (1 Ekim 1985). "Inside the PARC: the 'information architects'". IEEE Spectrum. 22 (10): 62-76. doi:10.1109/mspec.1985.6370844. ISSN 0018-9235. 
 4. ^ Silber, Daniel (28 Temmuz 2015). Pixel Art for Game Developers (İngilizce). CRC Press. ISBN 978-1-4822-5231-6. 
 5. ^ a b Silber, Daniel (2016). Pixel art for game developers. Boca Raton. ISBN 978-1-4822-5230-9. OCLC 907196277. 
 6. ^ bart (9 Temmuz 2011). "Chapter 3: Perspectives". OpenGameArt.org. 1 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2021. 
 7. ^ "FTL, and Pixel Art as an Art Movement". The Gemsbok (İngilizce). 30 Eylül 2015. 4 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2021. 
 8. ^ Eskilson, Stephen (2012). Graphic design : a new history. 2nd ed. New Haven, Conn.: Yale University Press. ISBN 978-0-300-17260-7. OCLC 732848086.