Pisi Pisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pisi Pisi
Yönetmen Zeki Ökten
Yapımcı Enver Özer
Senarist Zeki Ökten
Hikâye (eser) Rasim Özdenören
Oyuncular Kadir İnanır
Müjde Ar
Diler Saraç
Müzik Bülent Ortaçgil
Görüntü yönetmeni Hüseyin Özşahin
Stüdyo Özer Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Duygusal
Renk Renkli
Yapım yılı 1975
Çıkış tarih(ler)i 1975
Süre 77 dakika
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Pisi Pisi, 1975 yapımı Türk filmidir.[1][2]

Yönetmenliğini Zeki Ökten'in yaptığı Pisi Pisi filmi katıldığı 13. Altın Portakal Film Festivali'nde (1976) "En İyi 3. Film" ödülünü, Diler Saraç da yine bu filmdeki rolüyle "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir şirket, fotoğrafçı Sinan'dan fotomodellik yapabilecek bir kız ister. Bunun üzerine Sinan eskiden çektiği fotoğrafları taramaya başlar, bu arada birini çok beğenir ve o fotoğrafı şirketin yetkilisine gösterir.

Ayşin adlı genç, güzel ve zengin bir kıza ait olan fotoğraf beğenilince Sinan'dan kızı bulup işe razı etmesi istenir. Sinan Ayşin'i bulur ama kız fotomodelliği kabul etmez. Buna rağmen Sinan kızın peşini bırakmaz. Kız fotomodelliğe hayır derken, Sinan onu razı etmeye uğraşırken ikisinin arasında bir aşk başlar. Ancak kızın görünüşte belli olmayan bir hastalığı vardır. Bir yandan da kızın ailesinin tutumu iki gence zor günler yaşatır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Araştırmaları, Türk Sineması. "TSA Türk Sineması Araştırmaları-Beta". www.tsa.org.tr (İngilizce). 20 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2023. 
  2. ^ "Ortaçgil Eşliğinde Naif Bir Aşk Filmi: Pisi Pisi (1975) - Öteki Sinema". 18 Ağustos 2017. 21 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2023.